Наприкінці червня українці писали більше негативних, аніж позитивних повідомлень у соцмережах. Надію вони пов’язували із заявами Гордона про те, що війна невдовзі закінчиться – дослідження

Наприкінці червня у 5,8% постів українських користувачів соцмереж була надія, вона, зокрема, була пов’язана із завершенням війни
Фото: EPA

Наприкінці червня у 29,1% постів українських користувачів соцмереж були гнівні емоції, у 24,4% – радісні емоції, а у 5,8% – надія, зокрема, завдяки прогнозам засновника інтернет-видання “ГОРДОН” Дмитра Гордона. Про це свідчать результати дослідження настроїв проукраїнських громадян у соцмережах, яке провела громадська організація CAT-UA 22–28 червня, повідомило видання “Детектор медіа”.

Згідно з результатами дослідження, у цей період 32% повідомлень були з позитивними емоціями, 36% – із негативними. Отже, індекс настрою соцмереж у цей період дорівнював -4.

Інфографіка: detector.media

У досліджуваний період, за даними аналітиків, українці, зокрема, злилися (29,1% від усіх постів) через російські обстріли та їхні наслідки, через недостатню підтримку України західними партнерами, через недоцільні витрати й дії ТЦК, а також через скандали, пов’язані з нардепом Миколою Тищенком, якого підозрюють у незаконному позбавленні волі військовослужбовця, і генералом Юрієм Содолем, котрого звільнили з посади командувача Об’єднаних сил ВСУ.

Радість (24,4% від усіх постів) в українців, зокрема, викликали новини про удари по території РФ, втрати ворога на фронті, волонтерські звіти й обмін полоненими, тривогу (15,6%) – новини про обстріли, наступ російських окупантів на фронті й підготовку нової хвилі атак, сум (10,4%) – переважно некрологи про полеглих захисників України й інформація про цивільні жертви російських обстрілів.

Щодо надії (5,8% від усіх постів), то вона, зокрема, була через новини про світову підтримку України й дії сил оборони України, а також через заяви президента України Володимира Зеленського й Гордона про закінчення війни.

Гордон уже кілька місяців повторює, що, за його відчуттями, війна має завершитися цього року (цю оцінку він, зокрема, у досліджуваний CAT-UA період повторив під час спільного стриму з експрем’єром України Арсенієм Яценюком). Журналіст в інтерв’ю ТСН пояснював, що це не пророцтво й не ворожіння, він просто під час своїх ефірів розмірковує про можливий розвиток подій, аналізуючи інформацію з різних джерел, зокрема інсайди, які дістає від розвідки (української й західної) і політиків, а також огляди авторитетних ЗМІ.

“Я розмірковую вголос і кажу: на мою думку, цього року війна закінчиться. На мою думку, протягом п’яти місяців Крим впаде. Якщо ви мене запитаєте чому, я вам відповім: тут кілька складових. У листопаді у США відбудуться президентські вибори. На сьогодні є два головні кандидати: діючий президент Джо Байден і колишній президент Дональд Трамп. Я припускаю, що ці два прізвища можуть змінитися до виборів… Але, якщо Байден іде на президентські вибори, йому треба розповідати про свої перемоги. А що в нього на зовнішньому фронті? Я вже підбираю слова, як це назвати. Це не просто залишення Афганістану, це ганьба для американської армії й зовнішньої політики США. Що потрібно Байдену? Яскраві перемоги в Україні. За моєю теорією, США тому не давали багато часу багато чого, тому що результати потрібно було показати напередодні виборів. Це цинічно, але факт. І ми бачимо, як із кожним днем ​​допомога США та ЄС зростає”, – сказав Гордон в інтерв’ю.

Серед інших причин, які можуть призвести до завершення війни, на думку журналіста, – економічна ситуація в Росії, а також стрімке скорочення російської військової техніки (“те, що Росія робить за місяць, наші вибивають за кілька днів”).

Зеленський у досліджуваний період теж зробив низку заяв про завершення війни. 27 червня президент сказав, що Україна не хоче, “щоб ця війна тривала роками”. “Ми не маємо багато часу, бо в нас багато поранених й убитих на полі бою і цивільних”, – сказав він, уточнивши, що саме тому Україна має розробити план завершення війни. Наступного дня на пресконференції з президенткою Словенії Наташею Пірц Мусар він додав, що Україна до кінця року презентує “зрозумілий і детальний план” завершення війни. Він пояснив, що, з одного боку, Україна готує план закінчення війни, тобто йде дипломатичним шляхом, з іншого – нарощує виробництво озброєнь, тому що “Росія, окрім сили, нічого не розуміє, а, окрім сильних, нікого не поважає”.

Контекст

Дослідники із CAT-UA щотижня аналізують емоції й новини, які їх викликають, в українському сегменті соцмереж. Для цього щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вони вивантажують повний масив згадувань 50 основних військових термінів у Facebook, X, Telegram, YouTube, “ВКонтакте”, “Одноклассниках” і TikTok (загалом – понад 300 тис. повідомлень, зокрема, написаних користувачами на окупованих територіях України). Потім із цього масиву вони щодня випадково виділяють 1350 повідомлень (0,25% від їх загальної кількості, водночас помилка вибірки становить не більше ніж 3%). Вибрані повідомлення потім аналізують вручну. До огляду потрапляють лише повідомлення від користувачів із проукраїнською позицією (у середньому їх 85% від загальної кількості), саме у цих повідомленнях визначають виражені емоції на основі протоколів кодування.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *