Кожного дня ми піддаємось різним стресовим ситуаціям. Є багато способів допомогти собі впоратися з ними. Велику роль у допомозі зі стресами відіграє дихання. У спокійному стані під час вдиху в організм надходить кисень, необхідний органам, забезпечуючи життєдіяльність організму. А під час видиху відбувається видалення надлишкового вуглекислого газу, інформує Ukr.Media.
При стресі та тривозі дихання стає швидким і поверхневим (грудним), щоб забезпечити доступ кисню до м'язів. Так працює симпатична нервова система, яка готує організм до боротьби або втечі. Вона викликає посилення серцебиття, посилення обмінних процесів і напруження м'язів.
Сам процес дихання нами не контролюється, він відбувається несвідомо.
Одні з найпростіших і ефективних способів розслаблення та зняття напруги — це дихальні техніки. Вони завжди доступні і можна робити за необхідності, коли потрібно заспокоїтися і зібратися.
Ці нескладні вправи застосовують для відновлення ритму дихання і підвищення усвідомленості (оскільки починаємо самі змінювати дихання, зосереджуючись на ньому), а також зняття напруги. Вони допомагають також у контролі над емоціями. При регулярному застосуванні покращують здатність справлятися з різними життєвими моментами.
Самих технік достатньо багато. Пропоную спробувати 2 вправи.
Вправа 1
Глибоке дихання
У цій вправі необхідно дихати животом (діафрагмальне або глибоке дихання) і видих робити довше, ніж вдих (це сприяє активації парасимпатичної нервової системи, яка сприяє зниженню серцевих скорочень і розслабленню м'язів).
І так:
- Вдихніть через ніс животом на рахунок 1-2.
- Видихніть через рот, розслабляючи живіт на рахунок 3-4-5-6 (в 2 рази довше, ніж вдих).
- Повторіть кілька разів.
Вправа 2
Дихання по квадрату
(замість квадрата можна дивитися на двері або вікно).
- Вдихніть повільно і глибоко 4 секунди.
- Зробіть паузу 4 секунди.
- Видихніть повільно 4 секунди.
- Зробіть паузу 4 секунди.
- Повторіть кілька разів.
Рекомендуємо:
- Спробуйте обидві вправи.
- Можливо вибрати одну для себе найбільш підходящу (краще робити одну з користю, ніж дві так собі).
- Почніть тренувати дихальні вправи спочатку поза стресовими ситуаціями, потім при невеликих психологічних навантаженнях — вони допоможуть зменшити напругу і впоратися з тривогою.
- Тренуйте щодня.
Джерело: ukr.media