Байден і Блінкен неодноразово говорили, що Україна буде членом НАТО, зазначив Міллер (на фото)
Скріншот: US Department of State / YouTube
Україна й деякі з її найрішучіших прихильників підштовхують НАТО до офіційного запрошення країни стати членом Альянсу під час майбутнього саміту, але їхні зусилля стикаються зі значним залаштунковим спротивом із боку США й Німеччини. Про це 30 січня написало американське видання Foreign Policy із посиланням на десятки нинішніх і колишніх чиновників, ознайомлених із цим питанням.
Зазначають, що у Вашингтоні й Берліні вважають, що зарано розпочинати процес вступу України в НАТО, поки у країні триває війна.
США і ФРН також вважають, що зараз необхідно зосередитися на продовженні постачання Україні зброї та боєприпасів для її боротьби проти країни-агресора Росії, наголосив ЗМІ.
“Ці повідомлення є неправильними, – прокоментував публікацію на брифінгу 31 січня представник Держдепартаменту США Метью Міллер (його цитує сайт відомства). – Ви неодноразово чули, як сам президент [Джо Байден], так і держсекретар [Ентоні Блінкен] говорили, що Україна буде членом НАТО”.
Контекст
Стратегічний курс на членство України у Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.
На тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від позаблоковості. Останніми роками Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ в Альянс зафіксовано в її Конституції.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020 року Україна набула статусу партнера розширених можливостей. 14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого вказано, що Альянс підтримує вступ України в НАТО. Однак плану дій щодо членства Україні не надали.
У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року (наступного року після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну), ідеться, що Україні для вступу у блок уже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення до Альянсу. “Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ в Альянс, коли союзники погодяться із цим і буде виконано відповідні умови”, – ідеться в комюніке.
Генсек Альянсу Єнс Столтенберг вважає, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому Україні допомагають члени Альянсу.
На думку 12-го генсека НАТО Андерса Фога Расмуссена, запрошення до Альянсу потрібно надати Україні на саміті НАТО у Вашингтоні в липні 2024 року. Це може позбавити президента країни-агресора РФ Володимира Путіна стимулу продовжувати повномасштабну війну проти України, вважає він.
Джерело: gordonua.com