Лідери ЄС закликали до негайної гуманітарної паузи, яка веде до припинення вогню
Фото: Charles Michel / Х
21 березня 27 лідерів країн Євросоюзу закликали до термінового припинення вогню в секторі Гази. Про це йдеться у висновках Ради ЄС, які опублікувала в Х прессекретарка президента Євроради Єкатерина Касінге.
Учасники Євроради звернулися до Ізраїлю із закликом не розпочинати великого наземного наступу на південне місто Рафах, де розташоване скупчення палестинських біженців. Штурм погіршить і “без того катастрофічну гуманітарну ситуацію й завадить наданню вкрай необхідних базових послуг і гуманітарної допомоги”, ідеться в заяві.
“Європейська рада закликає до негайної гуманітарної паузи, яка веде до стійкого припинення вогню”, – заявили лідери ЄС після зустрічі у Брюсселі.
Вони виявили “глибоке занепокоєння катастрофічною гуманітарною ситуацією” в Газі та її “непропорційним впливом на цивільне населення”. Керівники країн ЄС вважають, що в Рафаху неминучий ризик голоду, якщо надходження допомоги, як і раніше, буде ускладнене.
❗️ #EUCO Middle East conclusions adopted! https://t.co/7kDql9nMVm pic.twitter.com/4uQ65ljEfS
— Ecaterina Casinge (@ecasinge) March 21, 2024
Президент Європейської ради Шарль Мішель в Х написав, що це була “сильна і спільна заява”.
Жорсткий і unified статей EU leaders на Середньому заході на #EUCO tonight!
The EU calls for an immediate humanitarian pause leading to a sustainable ceasefire.
Full & safe humanitarian access into Gaza is essential to provide civilní population with life-saving…
– Charles Michel (@CharlesMichel) March 21, 2024 Контекст
Активні бойові дії між Ізраїлем і ХАМАС тривають із 7 жовтня 2023 року, коли бойовики терористичного угруповання здійснили масований ракетний обстріл південних і центральних районів Ізраїлю, вторглися на територію країни, убили сотні мирних жителів і захопили заручників. Ізраїль у відповідь почав контртерористичну операцію, а потім – наземну операцію в секторі Гази.
У листопаді відбулося тимчасове перемир’я між Ізраїлем і ХАМАС. Угода передбачала звільнення бойовиками 50 ізраїльських жінок і дітей в обмін на 150 засуджених за терористичні злочини палестинських ув’язнених. За підсумками кількох обмінів звільнили 110 заручників, зазначив міністр оборони Йоав Галант 2 грудня.
1 грудня армія Ізраїлю звинуватила ХАМАС у порушенні перемир’я й відновила бойові дії в Газі. Воєнну операцію ЦАХАЛ розширив на всю територію сектору.
23 грудня підконтрольна ХАМАС влада сектору Гази оголосила про загибель 20 тис. палестинців унаслідок дій Ізраїлю.
8 січня 2024 року в міноборони Ізраїлю повідомили про перехід до менш інтенсивної війни в секторі Гази.
За підсумками 100 днів війни проти ХАМАС у Газі було ліквідовано 9 тис. терористів, 522 ізраїльські військові загинули, повідомили в ЦАХАЛ 14 січня.
9 лютого прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху говорив, що Армія оборони Ізраїлю проведе в місті Рафах операцію зі знищення бойовиків ХАМАС. У місті перебуває понад 1,3 млн палестинців, вони зібралися там після того, як ЦАХАЛ випустив попередження про евакуацію з північної частини Гази й інших районів сектору під час наземного наступу на ХАМАС.
26 лютого прем’єр Ізраїлю повідомив, що ЦАХАЛ запропонував процедуру евакуації цивільного населення із сектору Гази, але не уточнив, куди виїжджатимуть палестинці.
Байден, виступаючи зі зверненням до Конгресу США й американської нації “Про стан справ у державі” 7 березня, заявив, що на Ізраїлі – фундаментальна відповідальність за захист безневинних цивільних осіб у секторі Гази.
Джерело: gordonua.com