“Звідки я знаю, що це не москаль? Це – маргінали”. Фаріон заявила, що Львів “перетворився на місто диверсантів” через появу російськомовних переселенців

Фаріон вважає, що українці, які говорять російською мовою, “не мають отримати освіти, не мають отримати роботи”
Скріншот: ТРК РАІ / YouTube

Мовознавиця, екснардепка Ірина Фаріон, яку звільнили зі “Львівської політехніки” після низки скандалів, заявила 25 січня в ефірі ТРК РАІ (телерадіокомпанія в Івано-Франківській області), що Львів перетворився на “місто диверсантів” через появу російськомовних переселенців.

Під час ефіру ведучий розповів, що в Івано-Франківську після початку повномасштабного вторгнення країни-агресора РФ з ініціативи мерії міста ввели курси навчання українській мові.

Він запитав Фаріон, якби таку ініціативу ввели в кожному населеному пункті, куди приїжджають вимушені переселенці, чи дало б це поштовх людям, щоб вивчати українську мову, і чи цього досить.

“Рецепт дуже простий. До вас говорять російською мовою – ви кажете, що не розумієте. Треба пропонувати такі рецепти, які пропонує світ, – відповіла екснардепка. – Якщо ти приїхав до Польщі, […] курси просто є, вони є. Хочеш вивчити польську мову – запишися на курси. Не хочеш записуватися на курси – хто ти такий? До тебе ніхто не буде говорити”.

На думку Фаріон, “треба перестати панькатися з ними”.

“Львів перетворився на місто диверсантів. […] Бо я йду площею Ринок [у центрі міста], і там говорять російською мовою. Звідки я знаю, що це не москаль? Як я маю відрізнити москаля від “русскоговорящего”?” – запитала мовознавиця.

Вона також наголосила, що в Україні немає юридичної категорії “російськомовне населення”.

“Це є рішення Конституційного суду. […] Немає “русскоязычного населения”, це політичний конструкт. […] Вони не хочуть про це говорити, бо вони тримаються за свою ущербність. Це маргінали. Це ущербні люди, які досі говорять “московским языком”. І ми не маємо перейматися ними. Ми маємо перейматися собою. Їхня мова отруює наш простір. Тому, коли ми це чуємо, ми маємо бути глухі”, – заявила Фаріон.

Це означає, вважає екснардепка, що “ці люди не зможуть рухатися далі в суспільній ієрархії”.

“Вони не мають отримати освіти, вони не мають отримати роботи. Це називається соціальний ліфт. Так працює цілий світ. Так не працює Україна”, – зазначила Фаріон.

Вона додала, що президент країни-агресора РФ Володимир Путін заявляв, що прийшов захищати “російськомовне населення”, і його стаття 2021 року стала ідеологічною програмою повномасштабного нападу на Україну.

Контекст

Фаріон відома своїми скандальними заявами щодо російської мови. 5 листопада 2023 року вона заявила в ефірі програми “5 каналу” “Рандеву з Яніною Соколовою”, що такої категорії, як “російськомовне населення України”, немає. На запитання ведучої про російськомовних бійців бригади “Азов”, які обороняли Маріуполь і далі захищають Україну від РФ, екснардепка відповіла, що в них бракує дисципліни, а отже, “це не армія, а зброд”. Вона назвала російськомовних бійців сил оборони України “москворотими биками”.

Її слова викликали обурення в українців. Екснардепку різко критикували в мережі, а після її висловлювань уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся в поліцію і Службу безпеки України. Він зазначив, що порушення рівноправності громадян карають відповідно до ст. 161 Кримінального кодексу.

Студенти “Львівської політехніки” закликали правоохоронні органи перевірити заяви мовознавиці щодо порушення статті про “образу честі й гідності військових ЗСУ”.

У Міністерстві освіти і науки України заявили, що підтримують вимоги студентів не співпрацювати з людьми, які не поважають захисників і захисниць України.

Після цього Фаріон стала учасницею ще одного скандалу. Вона опублікувала скріншот електронного листа з відкритими персональними даними студента із Криму, який виступив на захист української мови. 13 листопада стало відомо, що окупанти його виявили і ним “займається” окупаційний “центр боротьби з екстремізмом” російського міністерства внутрішніх справ. Фаріон, коментуючи це, заявила, що “проти неї поширюють провокацію”.

15 листопада стало відомо, що мовознавицю звільнили з університету “Львівська політехніка”. Це відбулося після того, як Служба безпеки України відкрила проти неї кримінальну справу. Фаріон у відповідь подала в суд на “Львівську політехніку” через звільнення.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *