Зеленський підписав закон про збереження репродуктивних клітин загиблих військовослужбовців

12 березня закон про збереження генофонду українського народу повернули з підписом від Зеленського
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про збереження генофонду українського народу, який передбачає збереження за держкошти у кріобанках біоматеріалу, що дасть можливість стати батьками українцям, які втратили на війні репродуктивну функцію. Про це повідомляють у картці відповідного законопроєкту №10448, опублікованій на сайті парламенту.

Документ зареєстрували в Раді 30 січня, 7 лютого за прискореною процедурою його ухвалила Рада.

13 лютого закон передали на підпис Зеленському, 12 березня – повернули з підписом від президента.

Контекст

В українському сегменті соцмереж 26 січня спалахнуло обговорення нібито заборони використання сперми військових після їх загибелі. Відповідний закон 3496-IX Верховна Рада ухвалила ще в листопаді минулого року (президент підписав документ 21 грудня 2023 року, але набуде чинності він лише 23 березня 2024 року), проте нова дискусія через нього розпочалася після поста у Facebook юристки Олени Бабич.

Скандал навколо закону виник через норму, згідно з якою в разі загибелі або визнання померлою людини, репродуктивні клітини котрої зберігають, їх зберігання припиняють із подальшою утилізацією.

Віцепрем’єр-міністерка України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина з партії “Слуга народу” заявила, що “в парламенту є півтора місяця, щоби виправити ганебну помилку”.

На скандал відреагувала одна з авторів закону, нардепка від “Слуги народу” Оксана Дмитрієва. Вона пояснила, що суть її законопроєкту полягала в тому, щоб дати можливість військовим зберігати свої репродуктивні клітини коштом держави, а не власним коштом, як вони робили до цього. Водночас, за словами Дмитрієвої, у першій редакції тексту, який готували, не було жодних норм про утилізацію в разі загибелі власника репродуктивних клітин. Відповідну поправку внесли вже до другого читання й підтримали в Раді.

Згідно з порівняльною таблицею проєкту, опублікованою на сайті Ради, автором поправки є голова комітету Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький. Він зазначив у Facebook 7 лютого, що “захисник чи захисниця, чиї репродуктивні клітини зберігаються у кріобанках, мають визначити в заповіті відповідальну особу на випадок смерті”. У разі їх загибелі репродуктивні клітини коштом держави зберігають протягом трьох років, а після закінчення цього строку подальше зберігання можна продовжити коштом іншої особи, вказаної в заповіті, додав Радуцький.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *