Стефанчук зазначив, що законопроєкт суттєво допрацювали
Фото: Ruslan Stefanchuk / Facebook
Найближчим часом Верховна Рада розгляне законопроєкт про заборону російської церкви (її в Україні представляє УПЦ МП, Українська православна церква Московського патріархату). Про це 17 серпня заявив телеканалу “Ми – Україна” спікер Ради Руслан Стефанчук.
“Буде на найближчому засіданні Верховної Ради [проголосовано]. Не маю права говорити, коли воно буде, але повірте – найближчими днями”, – сказав він.
Спікер парламенту зазначив, що законопроєкт суттєво допрацювали.
“Народні депутати працювали над шліфовкою цього законопроєкту, і буквально вчора, десь близько другої ночі, ми завершили всі консультації . Сьогодні вже зранку комітет розглянув її і прийняв уточнену редакцію. І знаєте, дуже добре, що був час довести його до певного рівня досконалості”, – наголосив Стефанчук.
Він заявив, що в сесійну залу Верховної Ради буде винесено законопроєкт “набагато кращої якості, ніж це було до того”.
Стефанчук також пояснив, що законопроєкт передбачає заборону Російської православної церкви (РПЦ).
“Російська церква в Україні буде заборонена. І це чітке положення, яке передбачається у ст. 3 цього закону. Окрім цього, ті релігійні організації, які існують в Україні і щодо яких є підозра про якусь афіляцію, співпрацю з Російською православною церквою, буде проводитися відповідна експертиза. І саме експерти, люди, які займаються професійно цим питанням, вони скажуть, чи є ознаки афілійованості. Якщо ці ознаки є, то буде подано рішення про припинення діяльності цих організацій”, – сказав він.
Спікер Ради наголосив, що таке рішення можна буде оскаржити в суді.
За його словами, законопроєкт гарантуватиме національну безпеку, громадський порядок і конституційний лад у державі з погляду релігійних відносин.
Контекст
16 серпня комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендував народним депутатам ухвалити законопроєкт №8371, який передбачає заборону у країні діяльності УПЦ МП.
У першому читанні урядовий законопроєкт про заборону УПЦ МП у парламенті ухвалили в жовтні 2023 року. Планували, що у другому читанні його розглянуть у червні 2024 року, але цього не відбулося. 23 липня частина нардепів блокувала трибуну Ради, вимагаючи поставити проєкт на голосування, вони цього не добилися, а після цього парламент пішов на канікули до серпня.
В Україні діють дві великі православні церкви: УПЦ МП, яка є частиною РПЦ, і Православна церква України (ПЦУ), яку створили 2018 року і яка дістала томос про автокефалію від предстоятеля Константинопольської православної церкви Варфоломія.
УПЦ МП офіційно має статус “самоврядної церкви з правами широкої автономії”. На соборі 27 травня 2022 року УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) і висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його.
У ПЦУ вважають, що зміна статуту – це “спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату”.
Джерело: gordonua.com