Голова Нацполіції України розповів, на скільки можуть затримувати громадян, у яких немає документів військовозобов’язаного

Вигівський змоделював поведінку поліцейських у різних обставинах
Фото: Іван Вигівський / Facebook

Поліцейські в Україні можуть затримати українця й доправити його до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), якщо в нього із собою не буде документів військовозобов’язаного. Про це голова Національної поліції Іван Вигівський заявив агентству “Інтерфакс-Україна” в інтерв’ю, яке опублікували 23 травня.

“Насамперед під час перевірки документів у особи поліцейському необхідно встановити, що саме відсутнє. […] Якщо під час перевірки в особи відсутні військово-облікові документи й документи, що посвідчують особу, поліцейський може здійснювати адміністративне затримання для встановлення особи”, – сказав він.

Вигівський зазначив, що таке затримання може тривати не більше ніж три години.

За його словами, якщо у громадянина є документ, що посвідчує його особу, але немає документа з ТЦК, поліцейський “документує цей факт, після чого з метою надання правової оцінки діям особи матеріали надсилає до ТЦК та СП”.

“Інший випадок: якщо до підрозділу поліції в установленому порядку від ТЦК та СП надходило звернення щодо цієї особи, тоді в поліцейського виникає право на здійснення адміністративного затримання й доставлення її до відповідного ТЦК та СП”, – пояснив голова Нацполіції.

Він підкреслив, що до ТЦК військовозобов’язаного можуть доставити також у випадку, якщо поліцейський зупинив порушника правил військового обліку й законодавства про мобілізацію (ст. 210 і ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

“Поліція […] уповноважена застосовувати заходи примусу. Вид і межі застосування таких заходів залежать виключно від обсягу протиправних дій особи. Зазвичай, якщо не встановлено причетність особи до вчинення злочинів, то до особи, яка вчиняє злісну непокору законній вимозі поліцейського, може бути застосовано такі заходи примусу, як фізична сила і спеціальні засоби (кайданки, гумові та пластикові кийки)”, – зазначив Вигівський.

Він також підкреслив, що такого поняття, як “поквартирний обхід”, на законодавчому рівні не визначено, але “якщо особа в розшуку, то поліція має право прийти і за адресою проживання”.

Журналіст запитав також, як діятиме поліція в ситуації, коли чоловік за кермом їде в невідкладних справах і його зупиняють.

“Якщо особа є правопорушником, то і заходи, які будуть вжиті до нього, не матимуть різниці в порівнянні з іншими порушниками законодавства України. Покарання має бути негайним і невідворотним. Однак ситуації можуть бути різні, тому кожна з них з’ясовується індивідуально з урахуванням тих обставин, які виникли і потребують їхнього вирішення”, – пояснив голова Нацполіції.

Контекст

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан 8 травня 2024 року – до 11 серпня.

Верховна Рада ухвалила законопроєкт про електронний реєстр військовозобов’язаних 20 січня 2024 року. Зеленський підписав його 2 квітня. Окрім того, 2 квітня він підписав закон про зниження граничного призовного віку в українську армію з 27 до 25 років. Документ набув чинності 4 квітня.

Законопроєкт удосконалює взаємодію між реєстрами й розширює перелік відомостей про військовозобов’язаних, що, на думку авторів, спрощує низку процедур і скорочує перелік документів для ТЦК, які мають збирати військовозобов’язані. Свої персональні дані (і зміни до них) громадяни зможуть вносити в е-кабінеті, який Міноборони презентувало у вигляді мобільного застосунку “Резерв+” 17 травня, він почав працювати 18 травня.

16 травня Кабмін ухвалив постанову, яка регламентує, зокрема, порядок вручення повісток. Повістки в Україні тепер можуть роздавати цілодобово й практично скрізь, а з 18 липня їх почнуть розсилати поштою.

У квітні в Україні ухвалили оновлений закон про мобілізацію, він набув чинності 18 травня. Згідно з однією з його норм, усі військовозобов’язані протягом двох місяців мають оновити для ТЦК свої персональні дані – через ЦНАП, електронний кабінет або прийшовши до військкомату.

17 травня Зеленський підписав закон про багаторазове підвищення штрафів за військові правопорушення, зокрема за ухилення від мобілізації.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *