Голова комітету Шевченківської премії Макаров подав у відставку

Голова комітету Національної премії України імені Тараса Шевченка Юрій Макаров подав у відставку. Про це він написав у Facebook.

Причиною цього рішення став скандал навколо премії, пов’язаний із несвоєчасним оголошенням її результатів, а також ідеєю створити додаткову номінацію.

Макаров нагадав, що кілька днів тому як голова комітету він виступив з ініціативою доповнити список номінацій додатковими преміями “За внесок у перемогу”.

“Я виходив з того, що цьогоріч комітет не визнав за можливе присудити нагороду у двох номінаціях, а тим часом від початку повномасштабної війни з’явилася неймовірна, неуявна кількість мистецьких творів, проєктів і явищ, які робляться на ентузіазмі й у буквальному сенсі наближають нашу перемогу”, – написав він.

За його словами, 9 березня цю пропозицію підтримав Офіс президента, який затримав оприлюднення результатів конкурсу 2023 року з метою оголосити переможців усіх разом 22 травня.

Проте, заявив Макаров, бажання віддати шану митцям, які “піднімають українську культуру на принципово новий рівень”, наштовхнулося на “агресивне нерозуміння”.

“Чимало шановних представників мистецької спільноти й небайдужих громадян сприйняли цей крок як політичну спекуляцію, намагання влади призначити “своїх” висуванців або применшувати вагу вже визначених лауреатів. Активна частина суспільства переконана, що я виконую чиєсь замовлення, відпрацьовую, прогинаюся і таке інше”, – розповів він.

Окрім того, за словами Макарова, його ініціатива також не знайшла підтримки серед колег, членів комітету премії, які вважають, що вона призведе до девальвації найвищої державної нагороди.

“Оскільки я мимоволі виступив “збудником” нікому не потрібних конфліктів у команді й, на жаль, значно ширше, обурення небайдужих громадян, після довгих роздумів не бачу іншого виходу, як скласти повноваження голови та члена комітету Національної премії імені Тараса Шевченка… Іду із цієї почесної посади з відчуттям того, що наша попередня спільна праця якось сприяла зміцненню та оновленню вітчизняної культури”, – написав Макаров.

https://www.facebook.com/yuri.makarov.7/posts/pfbid02D114oBrT2vmkpDZdV951YSMDneXi2JsAxnM7fZ8PNdaUMVfX8gRSrqS92uCj2qtql

Контекст:

Шевченківська премія – державна нагорода України в гуманітарній сфері, найвища творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Її названо на честь українського поета й художника Тараса Шевченка. Премію заснували 1961 року. Традиційно лауреатів премії оголошують 9 березня, у день народження Шевченка.

Рішення про присудження премії ухвалює президент України на підставі пропозицій комітету Національної премії України імені Тараса Шевченка.

2023 року вперше за багато років лауреатів премії не оголосили 9 березня. У комітеті пояснили, що оскільки у змаганні мають право брати участь твори, опубліковані не пізніше, ніж за пів року до подавання, то в ньому не змогли взяти участь роботи, створені вже після повномасштабного вторгнення.

У зв’язку із цим комітет вирішив оголосити прийом заявок на участь у додатковій номінації – “За внесок у перемогу”, а оголошення лауреатів перенести на 22 травня – день поховання Шевченка.

Проте вже 11 березня комітет премії оголосив лауреатів п’яти номінацій. Не оголосили переможців у номінаціях “Візуальні мистецтва” і “Театральне мистецтво”.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *