70,3% українців підтримують поступовий вступ України в НАТО – соцопитування

Раніше президент України Володимир Зеленський наголошував, що Україна ніколи юридично не визнає будь-якої окупації Росією своїх територій
Фото: ЕРА

Поступовий вступ України в НАТО підтримує 70,3% українців. Про це свідчать дані соцопитування, яке провело агентство Info Sapiens на замовлення центру “Нова Європа”, оприлюднені 10 грудня. 

Респонденти прагнуть, щоб Альянс запросив Україну до вступу в міжнародно визнаних кордонах, але щоб гарантії ст. 5 Вашингтонського договору, яка стосується захисту членів НАТО, поки не поширювалися на окуповані Росією території. За схожою, частковою, моделлю 1955 року до НАТО приєдналася Німеччина. 

“Однак суттєвою відмінністю поступового вступу від часткового є те, що запрошення до НАТО поширюватиметься не лише на Україну без тимчасово окупованих територій, як це було у випадку Західної Німеччини, але на всю Україну, включно з окупованими територіями”, – уточнюють у центрі “Нова Європа”. Так окуповані території будуть запрошені до НАТО одночасно з усією Україною, але “під безпековою парасолькою Альянсу” вони опиняться тільки після деокупації. 

Частковий вступ у НАТО, який передбачає “віддати” окуповані території Росії в обмін на членство для неокупованих, не знайшов підтримки серед опитаних, зазначають автори дослідження. 

Дослідження проводили в Україні протягом 15–27 листопада (окрім тимчасово окупованих територій і тих, де немає українського мобільного зв’язку). Участь у ньому взяла 1 тис. респондентів віком від 16 років. Опитування здійснювали методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Теоретична похибка вибірки не перевищує 3,1% з імовірністю 0,95%, повідомив центр “Нова Європа”. 

Контекст

Україна подала заявку в НАТО за прискореною процедурою 2022 року, після того, як РФ розпочала повномасштабну війну й анексувала частину українських територій. За рік після початку повномасштабного російського вторгнення, у липні 2023 року, країни – члени НАТО спростили шлях для вступу України у блок, проте офіційного запрошення в Альянс Києву не надали. У підсумковій декларації саміту НАТО, який відбувся 9–11 липня 2024 року у Вашингтоні, вказано, що “майбутнє України – у НАТО”.

Президент України Володимир Зеленський наприкінці вересня – у першій половині жовтня презентував план перемоги України західним союзникам й у Верховній Раді. Він містить п’ять пунктів, вирішальним серед яких Зеленський назвав запрошення України в НАТО.

Про те, що Україна ніколи не погодиться на запрошення в НАТО лише частини її територій, глава Української держави заявив 1 грудня.

3–4 грудня у Брюсселі відбувся саміт глав МЗС країн НАТО. Засідання ради Україна – НАТО провели в перший день зустрічей. Україна перед самітом закликала запросити її в НАТО, але під час зустрічі міністрів такого запрошення не оголосили. 

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *