По всій імовірності, ти хоч раз у житті стикався з ситуацією, коли на тренуваннях відчував втому сильніше, ніж зазвичай, але при цьому витрати зусиль були мінімальними. Може виявитися, що причина у водному балансі твого організму, точніше в його дисбалансі, інформує Ukr.Media.
Що таке водний баланс, і як він впливає на якість тренувань і здоров'я в цілому
Загальна кількість рідини в організмі – близько 65% від маси тіла. Хімічні і обмінні процеси організму відбуваються з участю води. Також в ній присутні корисні речовини, які людина споживає з їжею. Вода бере участь в тепловому, жировому і вуглеводному обмінах, які відбуваються в організмі. Всі ці процеси тісно взаємопов'язані з підтриманням гарної фізичної форми. Вода розчиняє в собі кисень і вуглекислий газ, тому навіть дихаємо ми також завдяки присутності вологи в нашому тілі.
А ось втрата води та зневоднення негативно впливають на роботу окремих органів, різних систем і взагалі всього організму. Нестача води може призвести до того, що почне зменшуватися об'єм крові, а також відбудеться кисневе голодування.
Нашому організму необхідно 30 мл води в день на 1 кг ваги тіла. Наприклад, людині вагою 85 кг потрібно випивати 2,5 літра води в день. Але й перевищувати цю норму не варто.
Що відбувається з організмом людини під час тренування без води
Знижується результативність тренування
Фахівці з Голландії в результаті підрахунків прийшли до висновку, що якщо людина втрачає всього 5% вологи, то результативність його занять знижується на 30%. Якщо ти хочеш бути попереду, то не забувай пити воду. А втрата 10% води може призвести до більш серйозних наслідків. Це негативно позначиться не тільки на якості тренувань, але і на загальному стані здоров'я.
У подібній ситуації опинилася спортсменка з Швейцарії Габріела Андерсен. На Олімпіаді 1984 року під час марафонського забігу, спортсменка майже не пила воду. І як результат – сильний тепловий удар. На останньому кілометрі дистанції вона була не в змозі навіть йти. Ноги її не слухалися і вона втратила орієнтацію в просторі.
У великій групі ризику люди з зайвою вагою. Їм необхідно особливо ретельно стежити за водним балансом і пити більше води під час тренувань, так і в інший час.
Збільшується апетит
Рецептори, що знаходяться в нашому мозку, які відповідають за спрагу і голод, розташовані поруч один з одним. І дуже часто ми плутаємо ці два відчуття.
Якщо після тренування відчувається голод, можливо, що це всього лише спрага. Тому, перш ніж щось з'їсти, краще випий склянку води. Якщо голод вже не відчувається, значить це був сигнал про дефіцит води в організмі.
Збільшується навантаження на серце
Нестача вологи викликає скорочення судин – організм намагається таким шляхом зберегти запаси води, а кров стає густою. При цьому серце відчуває величезне навантаження, намагаючись проштовхнути густу рідину через вузькі капіляри. І як наслідок – високий артеріальний тиск, тахікардія, задишка. І це не все. Можуть бути й інші неприємні наслідки. Рекомендований прийом води в період фізичних навантажень – по 150-200 мл кожні 15-20 хвилин.
Виникає біль у м'язах
При будь-якому новому навантаженні м'язова біль – це звичайне явище. Однак, якщо відбувається зневоднення організму, то ця біль може бути постійним супутником людини. Під час фізичних навантажень на тканинах утворюються мікротравми – саме це є причиною больових відчуттів. Щоб цього уникнути, необхідно допомогти відновленню м'язів. Вода сприяє засвоєнню білків і вуглеводів, які живлять м'язові волокна. Тому відновитися без нормального питного режиму неможливо.
Болять суглоби
Справа в тому, що рідина, яка є мастилом суглобів, при зневодненні організму стає більш густою і в'язкою. Суглоби погано починають сприймати навантаження. І як результат – травми і больові відчуття.
З'являються набряки
При нестачі вологи наше тіло відкладає рідину про запас. До того ж це може стати причиною темних кіл під очима. Щоб не було подібних явищ, необхідно вживати воду не тільки після спортивних занять, але і під час тренувань. Це вкрай важливо при тривалих навантаженнях або в умовах жаркого і вологого клімату.
Спостерігаються судоми кінцівок
Причина появи судом – дисбаланс магнію, від якого залежить скорочення м'язових волокон. Вірний і надійний спосіб компенсувати дефіцит магнію (а також кальцію, фтору, натрію, які не менш важливі для спортсменів) – пити мінеральну негазовану воду, яку можна самому збагатити всіма корисними мікроелементами з використанням фільтра з мінералізатором.
Щоб не зіткнуться з усіма перерахованими вище неприємними симптомами і проблемами, необхідно регулярно пити чисту воду, в тому числі і під час фізичної активності.
Джерело: ukr.media