Вчені назвали причину, чому після сну буває погане самопочуття

Для деяких із нас пробудження вранці — це особлива мука, і нове дослідження швейцарських вчених допомагає пояснити, чому. Виявляється, процес переходу від сну до неспання набагато складніший, ніж ми думали, а те, коли людина прокидається, суттєво впливає на її самопочуття вранці.

Ми давно знаємо, що сон циклічний і поділяється на різні стадії: під час першої та другої стадії ми спимо поверхнево і нас легко розбудити, але на найглибшому рівні сну прокинутися найскладніше. Ми циклічно проходимо через ці стадії протягом ночі, а наш мозок у цей момент переживає неймовірні зміни. Мозкові хвилі, що являють собою стійкі альфа-ритми, переходять у тета-ритм, пов'язаний з формуванням пам'яті, який спорадично переривається раптовими сплесками нейронної активності.

Ми знаємо це завдяки електроенцефалографії, однак швейцарська група вчених вирішила з'ясувати за допомогою ЕЕГ, як саме ми прокидаємося, вирвавшись із цього циклу. Автори пишуть, що пробудження — це впорядкована хвиля активації, яка рухається від передньої до задньої частини мозку. До такого висновку дослідники прийшли, проаналізувавши понад 1000 пробуджень — як спонтанних, так і викликаних будильником, — у 20 учасників, кожен з яких носив на голові 256 датчиків ЕЕГ.

Перехід від сну до неспання, очевидно, починається в передній частині мозку, в областях, пов'язаних з виконавчими функціями та прийняттям рішень. Потім неспання поширюється у зворотному напрямку, в кінцевому підсумку досягаючи області в задній частині мозку, пов'язаної із зором. Ця прогресія відображає те, як сигнали з підкіркових центрів збудження досягають кори головного мозку під час фази швидкого сну.

Однак пробудження з фази повільного сну є більш поступовим процесом, і в ньому є додатковий етап: неспання починається повільно в центральному "вузлі" мозку. Тому існує помітна закономірність у тому, наскільки добре себе людина почуває залежно від того, як і коли вона прокидається. Ці повільні хвилі є причиною того, що ми іноді відчуваємо сонливість у перші години після пробудження. Команда сподівається, що це відкриття допоможе прогнозувати сонливість у людей з апное або контролювати судоми, пов'язані зі сном.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *