Вето на закон про “іноагентів” 18 травня передадуть у парламент Грузії, зазначила Зурабішвілі
Фото: EPA
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі повідомила 18 травня, що наклала вето на ухвалений парламентом закон про “іноагентів”. Брифінг Зурабішвілі опублікували на її сторінці у Facebook.
“Сьогодні я наклала вето на російський закон, який суперечить нашій конституції, європейським стандартам і, отже, є перешкодою на нашому європейському шляху. Це вето абсолютно законне і сьогодні його передадуть у парламент”, – сказала президентка Грузії.
За словами Зурабішвілі, цей закон має бути скасовано.
Контекст
15 квітня парламент Грузії почав розглядати скандальний законопроєкт про “іноагентів”. Це знову спровокувало масові акції протесту. Попри це, 17 квітня парламент ухвалив законопроєкт у першому читанні, 1 травня – у другому. 14 травня закон ухвалили у третьому, остаточному читанні. Один із лідерів керівної партії “Грузинська мрія” Мамука Мдінарадзе заявляв, що документ нібито відповідає європейським стандартам. Його розкритикували в ЄС і США, але похвалили в РФ.
Відкликати закон про “іноагентів” закликали Грузію верховний представник ЄС із питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель і ЄК. “Вибір подальшого шляху – у руках Грузії. Ми закликаємо владу Грузії скасувати закон, підтримати свою відданість шляху в ЄС і просувати необхідні реформи”, – ідеться в їхній заяві, опублікованій 15 травня. За даними ЗМІ, ЄС заморозить заявку Грузії на вступ, якщо закон про “іноагентів” набуде чинності.
Зурабішвілі заявляла раніше, що накладе на документ вето у разі його ухвалення. Але в керівної партії досить голосів, щоб подолати президентське вето, наголошує “Эхо Кавказа”.
Уперше закон “Про прозорість іноземного впливу”, який називають аналогом російського закону про “іноагентів”, влада Грузії ініціювала в березні 2023 року. Проти були опозиція, представники ЗМІ й неурядові організації, вони вимагали його відкликання. Проєкт також критикували ЄС і США. Зурабішвілі висловила цілковиту підтримку мітингувальникам і пообіцяла накласти на закон вето. У Тбілісі й регіонах почалися протести. 10 березня парламент проголосував за зняття законопроєкту з розгляду.
Джерело: gordonua.com