З’явився повний текст безпекової угоди України й Нідерландів. Головне

Угоду підписали в Харкові
Фото: president.gov.ua

На сайті Офісу президента України 1 березня опублікували повний текст “Угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Нідерландами”.

У документі Україну визнають у межах її міжнародно визнаних кордонів 1991 року, а Нідерланди зобов’язуються “сприяти здатності України захищати себе, протистояти майбутньому примусу, обирати власне майбутнє та процвітати”. Вторгнення РФ в Україну назване загрозою міжнародному миру й безпеці, грубим порушенням міжнародного права і Статуту ООН.

Підписанти угоди визнають право України на інтеграцію в Європейський союз і НАТО.

Учасники вирішили продовжувати співпрацю з метою надання допомоги Україні в захисті від російської агресії стільки, скільки це буде потрібно.

У 2024 році Нідерланди мають надати Україні €2 млрд військової підтримки, а потім продовжувати підтримку протягом усіх 10 років дії угоди.

Україні прагнутимуть забезпечити такий рівень військового потенціалу, щоб у разі зовнішньої військової агресії проти Нідерландів Україна могла надати ефективну військову допомогу.

“У разі майбутнього збройного нападу Росії на Україну на прохання будь-якого з учасників учасники протягом 24 годин проведуть консультації на двосторонній основі або через інші канали, які вони обидва вважатимуть доцільними, з метою визначення відповідних подальших кроків. Учасники мають намір згідно з їхніми відповідними правовими й конституційними вимогами надати швидку та сталу допомогу у сфері безпеки, сучасну військову техніку на суші, морі й у повітрі, а також економічну допомогу, накласти на РФ економічні та інші санкції, а також провести консультації щодо потреб України у зв’язку зі здійсненням нею свого права на самооборону, закріпленого у ст. 51 Статуту ООН”, – ідеться в документі.

Також Нідерланди взяли зобов’язання сприяти відновленню, економічній стабільності та стійкості України, підтримувати зусилля з гуманітарного розмінування, допомагати протидіяти невійськовим загрозам безпеці, зокрема у сфері кібербезпеки, стійкості критичної інфраструктури, інформаційній безпеці, сфері боротьби зі злочинністю.

В угоді зазначають, що “Нідерланди були й залишаються рішуче налаштованими на забезпечення відповідальності за порушення міжнародного права, включно з міжнародними злочинами, скоєними проти України та її громадян, насамперед за злочин агресії”, тому “Нідерланди й надалі надаватимуть підтримку в розслідуванні цих порушень і притягненні винних до відповідальності”.  

Окрім того, “Україна й Нідерланди підтверджують свою прихильність притягненню Російської Федерації до відповідальності за заподіяння збитків або шкоди всім відповідним фізичним і юридичним особам, а також державі Україна в результаті міжнародно-протиправних дій Російської Федерації в Україні або проти України, включно з її агресією в порушення Статуту ООН, і підтверджують, що РФ повинна нести юридичну відповідальність, включно з відшкодуванням будь-якої шкоди, заподіяної такими діями, що також сприятиме стримуванню майбутніх атак і підтримці відновлення України”.

Документ передбачає, що його підписанти будуть і надалі працюватимуть над тим, щоб ціна агресії для Російської Федерації зростала, зокрема за допомогою санкцій і експортних заборон.

“Поки триває агресія РФ проти України, Нідерланди залишатимуться прихильниками жорстких санкцій ЄС проти відповідних секторів російської економіки й тих, хто підтримує війну, наживається на ній або допомагає обходити санкції через треті країни. Нідерланди також вживатимуть рішучих заходів разом із партнерами для боротьби з усіма формами обходу санкцій, а також продовжуватимуть зміцнювати власну внутрішню стійкість проти пов’язаних з Росією нелегальних фінансів та еліт”, – ідеться в угоді.

Україна й Нідерланди “розвиватимуть свої тісні та дружні відносини в усіх сферах на основі спільних цінностей і непохитної солідарності перед лицем агресивної війни Росії проти України та спільних загроз і викликів”.

Угода діє протягом 10 років з дати її підписання.

Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте підписали двосторонню угоду між країнами 1 березня в Харкові.

Контекст

У червні 2023 року Зеленський заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху в НАТО.

Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія і Великобританія, а також Євросоюз) 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. На випадок майбутнього збройного нападу Росії “Велика сімка” пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку та економічну допомогу, а також покласти економічні й інші витрати на Росію.

До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 32 країни, повідомив 30 січня 2024 року Зеленський.

Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.

12 січня Україна й Великобританія підписали першу угоду про гарантії безпеки. 16 лютого Україна уклала угоди у сфері безпеки з Німеччиною і Францією, 23 лютого – із Данією, 24 лютого – з Італією і Канадою.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *