У законопроєкті про мобілізацію виділили 16 основних блоків, які потребують змін – Веніславський

Веніславський розповів, які норми змінять у законопроєкті про мобілізацію
Фото: Верховна Рада України / Facebook

У Верховній Раді згрупували понад 4 тис. поправок у 16 блоків щодо основних моментів, які народні депутати пропонували змінити або викласти в іншій редакції. Про це в інтерв’ю “РБК-Україна”, опублікованому 1 березня, повідомив член комітету Верховної Ради України з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, нардеп від “Слуги народу” Федір Веніславський і розкрив суть кількох із них.

Один із блоків стосується обмеження конституційних прав і свобод, сказав депутат. За його словами, ідеться про обмеження прав фізичної особи на виїзд за межі України, про обмеження прав на керування транспортним засобом, а також про накладання арешту на банківські рахунки й цінності, які зберігаються у банках.

Зокрема, нардепи вирішили, що обмеження у праві на виїзд за межі України для військовозобов’язаних чоловіків віком від 18 до 60 років уже прописано в законі про правовий режим воєнного стану й додатково його прописувати в новому законі не потрібно. Обмеження права на управління транспортним засобом може залишитися в законопроєкті, а блокування коштів на рахунках, грошових активів тощо у комітеті відхилили.

Другий основний момент – електронний кабінет призовника. За словами Веніславського, від цього в комітеті також відмовилися. “Ми залишили можливість реєстрації в електронному кабінеті як право, а не як обов’язок. І також ми залишили можливість, передусім особам, що проживають за межами України, скористатися електронним кабінетом для дистанційного оновлення даних без в’їзду на територію України, оскільки потім виникне проблема з можливістю їхнього виїзду”, – розповів він.

Один із блоків також стосувався повноважень поліції. Депутати вирішили, що представники поліції за зверненням територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) беруть участь у повідомленні громадян, у їхній присутності представники ТЦК можуть вручати повістки для того, щоб не допускати будь-яких неправомірних дій, розповів Веніславський.

Окрім того, у період дії воєнного стану поліцейські та представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки мають право вимагати в осіб віком від 18 до 60 років надати разом із документом, що посвідчує особу, військово-обліковий документ, який у них має бути із собою в період дії воєнного стану. А поліцейські й представники ТЦК матимуть право фіксувати це засобама відеофіксації, повідомив депутат.

Контекст

9 грудня 2023 року президент України Володимир Зеленський повідомив, що військові хочуть додатково мобілізувати до пів мільйона людей, це “коштуватиме Україні додаткових 500 млрд грн”. За тиждень тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що військове командування не подавало запитів Кабміну “на конкретні цифри”. Міністр фінансів України Сергій Марченко повідомив в опублікованому 27 грудня інтерв’ю, що грошей на мобілізацію немає.

25 грудня Кабмін подав до Ради законопроєкт про мобілізацію №10378. Він передбачав зниження мінімального віку призову через мобілізацію з 27 до 25 років, скасування строкової служби й поняття про обмежену придатність. Окрім того, Кабмін запропонував надсилати повістки онлайн, а на ухилянтів накладати деякі обмеження прав. Омбудсмен України Дмитро Лубінець критикував цей проєкт закону, він звертав увагу на те, що він має норми, що суперечать Конституції України.

11 січня 2024 року Рада повернула законопроєкт на доопрацювання. 30 січня Кабмін подав до Ради оновлений документ. Видання “ГОРДОН” докладно писало, що в ньому передбачено.

Нардепка від “Європейської солідарності” Вікторія Сюмар повідомляла, що комітет ВР з антикорупційної політики визнав новий законопроєкт таким, що містить корупційні ризики.

7 лютого Рада ухвалила законопроєкт у першому читанні.

26 лютого нардеп від “Голосу” Ярослав Железняк повідомив, що до другого читання нардепи подали 4195 поправок до законопроєкту.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *