Зеленський підписав закон про перезавантаження БЕБ

Документ було підготовлено для виконання зобов’язань, які Україна взяла перед МВФ 24 березня 2023 року
Фото: EPA (архів)

Президент України Володимир Зеленський 28 червня підписав законопроєкт про перезавантаження Бюро економічної безпеки. Про це йдеться в картці проєкту закону №10439.

У пояснювальній записці до законопроєкту вказано, що документ було підготовлено для виконання зобов’язань, які Україна взяла перед Міжнародним валютним фондом 24 березня 2023 року.

Документ передбачає обов’язкову переатестацію всіх співробітників БЕБ і надає визначальний голос під час добору співробітників органу незалежній комісії із 12 членів, половина з яких – міжнародні експерти.

Главу бюро також обиратиме спеціальна комісія, яка складатиметься із шістьох членів: трьох осіб, яких визначить Кабмін, і трьох представників іноземних організацій.

Окрім того, перед призначенням на посаду потенційні посадовці БЕБ проходитимуть обов’язкове психофізіологічне опитування із застосуванням поліграфа.

Закон також визначає незалежність директора БЕБ на рівні НАБУ, САП і НАЗК.

Контекст

Чинний закон про створення Бюро економічної безпеки Верховна Рада ухвалила наприкінці 2021 року. Президент України Володимир Зеленський підписав його 22 березня. У законі йдеться, що БЕБ має виявляти, припиняти, розслідувати й розкривати кримінальні злочини у сфері економіки, які створюють загрозу життєво важливим інтересам України. Бюро мало отримати відповідні повноваження СБУ й податкової міліції. Роботу БЕБ безпосередньо координує Кабмін.

Главою БЕБ за підсумками конкурсу призначили в серпні 2021 року Вадима Мельника, який до цього очолював Державну фіскальну службу.

У жовтні 2022 року нардеп від “Слуги народу”, голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що реформа, унаслідок якої було створено БЕБ, провалилася, повідомляла “Судово-юридична газета”. На його думку, бюро “провалилося з основних питань, якими займалася податкова міліція”, і “не відбулося як аналітичний орган і взагалі як орган”, з огляду на недостатній набір персоналу.

У лютому 2023 року податковий комітет Верховної Ради визнав роботу БЕБ незадовільною. Членкиня комітету, нардепка від “Слуги народу” Ольга Василевська-Смаглюк заявила, що це “перший крок до перезавантаження БЕБ”. За її словами, очікують на проведення нового конкурсу на керівні посади бюро за участю міжнародних експертів конкурсної комісії й повну переатестацію всіх працівників БЕБ.

Реформа БЕБ, зокрема очищення органу, є вимогою програми фінансування від МВФ, а також програми Ukraine Facility від ЄС і прямої бюджетної підтримки від США.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *