Зеленський: Ми розчаровані тим, що деякі світові лідери все ще не підтвердили свою участь у саміті миру

Зеленський: На першому саміті ми будемо мати справу з трьома пунктами формули миру: ядерна, продовольча безпека та звільнення військовополонених і українських дітей, які були викрадені Росією
Фото: ЕРА

Станом на 2 червня свою участь у саміті миру підтвердило понад 100 країн й організацій. Про це під час пленарної сесії, присвяченій питанням миру та стабільності, на азійському саміті з питань безпеки “Діалог Шангрі-Ла” в Сінгапурі заявив президент України Володимир Зеленський, трансляцію виступу Офіс президента вів у YouTube. 

“На першому саміті ми будемо мати справу з трьома пунктами формули миру: ядерна безпека, продовольча безпека та звільнення військовополонених й українських дітей, які були викрадені Росією, – розповів Зеленський. – Час спливає і діти виростають у Путінленді, де їх учать ненавидіти їхню Батьківщину. Їм брешуть, кажуть, що вони не мають сімей, у той час, як їхні люблячі родичі чекають на них вдома в Україні”.

Він нагадав, що позицію, яку напрацюють на саміті, і з якою погодиться глобальна більшість, передадуть Росії “з метою отримати результат, подібний до зернової ініціативи”.

“Якщо ці основні речі будуть втілені, інші пункти формули миру також спрацюють. Так, ми розчаровані, що деякі світові лідери все ще не підтвердили свою участь у саміті миру. На жаль, також є спроби зірвати проведення саміту. Ми не хочемо вірити, що це є бажанням монополістичної влади у світі – відмовити глобальній спільноті у можливості вирішити питання війни та миру і залишити цю владу в руках лише однієї або двох сторін. Ми поважаємо статут ООН, поважаємо кожну націю і ставимося до всіх рівно. І лише цей принцип може бути світовим запобіжником від війни”, – додав він. 

Зеленський запросив учасників саміту “Діалог Шангрі-Ла” взяти участь у саміті миру. Президент не назвав світових лідерів, які ще не підтвердили участі у саміті, але за даними ЗМІ, Китай узагалі не братиме участі в саміті. США підтвердили свою участь, але хто саме представлятиме там країну, не уточнювали. Bloomberg писало, що президент США Джо Байден прилетить до Італії на зустріч глав G7, яка відбудеться перед самітом, проте 15 червня повернеться до Каліфорнії, де заплановано захід зі збором коштів на президентську кампанію. За даними агентства, віцепрезидентка США Камала Гарріс також не планує брати участь в українському саміті миру. 

Контекст

Україна в листопаді 2022 року презентувала свою формулу миру, яка містить 10 пунктів. Одним із головних її положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів. Цю формулу мають обговорити на Глобальному саміті миру. Як зазначили в Офісі президента України, Київ наполягав, щоб Росії на першому саміті не було.

2 травня 2024 року МЗС Швейцарії проінформувало, що на саміт миру запросили понад 160 делегацій. Він відбудеться 15–16 червня на курорті Бюргеншток.

24 квітня Зеленський, посилаючись на дані розвідки, заявив, що Росія намагається не допустити проведення Глобального саміту миру і має конкретний план, як це зробити. Згодом український лідер неодноразово повторював такі заяви.

Переговорну позицію, яку виробить саміт миру у Швейцарії, передадуть Росії, заявив прессекретар Зеленського Сергій Никифоров.

Точний список учасників саміту наразі невідомий. 31 травня Зеленський говорив, що участь у саміті миру підтвердило приблизно 100 держав і міжнародних організацій. За його словами, РФ “шантажує деяких лідерів і намагається заблокувати участь деяких країн”.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *