Україна з’ясовує, чи справді деякі країни відкликали підписи під комюніке саміту миру – Офіс президента

Деякі країни зазнавали тиску щодо участі в саміті й щодо приєднання до його фінального документа, зазначають в ОП
Фото: EPA

Українська сторона перевіряє інформацію про те, що Ірак та Йорданія відкликали свої підписи під комюніке Глобального саміту миру, який відбувся 15–16 червня у Швейцарії. Про це 17 червня в ефірі “Радіо Свобода” розповів радник керівника Офісу президента України Олександр Бевз.

Ірак та Йорданію показувало як підписантів документа під час міжнародної конференції, але у фінальному списку підписантів від зовнішньополітичного відомства Швейцарії цих країн немає.

“Ми сьогодні будемо зв’язуватися з колегами з Берна, ще раз проговорювати весь перелік країн, які приєдналися. Я особисто був присутній під час оголошення результатів щодо приєднання до комюніке, і ці країни були зазначені на фінальному табло в залі, де проводилася пленарна сесія. Тому ми не поспішаємо з будь-якими висновками щодо того, які країни від’єдналися чи приєдналися”, – заявив радник глави ОП.

Він підкреслив, що комюніке залишається відкритим для приєднання будь-яких країн і в Україні розраховують, що “кількість його учасників буде тільки зростати”.

Коментуючи, чому серед країн – учасниць саміту були й такі, які одразу повідомили, що не готові приєднуватися до будь-якого фінального документа зустрічі, Бевз зазначив, що це пов’язано “зі специфікою певних політичних процесів усередині цих країн”.

“Деякі країни прямо зазнавали тиску, і про це неодноразово говорив президент, як щодо участі в саміті, так і щодо приєднання до якогось фінального документа. Я впевнений у тому, що деякі країни, які були присутні й не приєдналися до комюніке, приєднаються пізніше. Навіть ті, які не були, зможуть приєднатися. Безумовно, нам було б важливо, щоб країни G20, які не приєдналися на сьогодні до комюніке, включилися в мирний процес. І те, що вони сьогодні не приєдналися до комюніке, не означає, що вони не будуть членами, учасниками мирного процесу в майбутньому”, – сказав Бевз.

“Радіо Свобода” звертає увагу, що серед країн, які підписали документ, є Словаччина й Угорщина, котрі під час ухвалення рішень Євросоюзу щодо українських питань часто висловлюють відмінну від спільного бачення членів ЄС думку. Також під комюніке є підпис Туреччини, попри те, що міністр закордонних справ цієї країни Хакан Фідан висловився за присутність Росії на мирній конференції. Водночас серед підписантів немає Саудівської Аравії, представник якої закликав сторони до “важких компромісів”.

Також серед країн, які делегували своїх представників на саміт миру, не підписали комюніке Бразилія, Індія, Мексика, Індонезія, ПАР, ОАЕ, Таїланд тощо.

Контекст

Саміт миру у швейцарському Бюргенштоку тривав із 15-го до 16 червня. На ньому обговорювали три пункти формули миру – ядерну безпеку, продовольчу безпеку та звільнення військовополонених і дітей, викрадених Росією. Україна наполягала, щоб країни-агресора Росії на першому саміті не було.

Президент України Володимир Зеленський 15 червня повідомив, що на саміті зареєструвалися представники 101 країни й міжнародної організації. Комюніке саміту підписали, за наявними даними, 78 країн і чотири організації.

Зеленський говорив 16 червня, що підготовка до другого саміту миру триватиме “не роки, а місяці”. За його словами, присутність представників країни-агресора РФ на другому саміті миру свідчитиме про те, що вона вирішила закінчити війну.

У швейцарському МЗС повідомили, що другий саміт миру щодо України можуть провести до президентських виборів у США в листопаді.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *