Україна може створити новий взірець забезпечення захисту позаблокових держав – Зеленський

Гарантії, які обговорюють, стосуються всіх сфер, критично важливих для нормальної країни – президент
Фото: ЕРА

1 лютого в Берліні (Німеччина) відбувся черговий раунд переговорів щодо надання Україні міжнародних гарантій безпеки. Про це президент України Володимир Зеленський сказав у зверненні, запис якого його офіс опублікував у YouTube.

Глава держави подякував німецькій стороні за “прагматичний і водночас ціннісний підхід”.

“Працюємо також і з іншими державами й уже бачимо, що вдається створення дуже розгалуженої, глибокої системи безпекових гарантій”, – сказав Зеленський.

Він зазначив, що гарантії, які обговорюють, стосуються всіх сфер, критично важливих для нормального життя будь-якої демократичної країни. Ідеться про модель, яку можна поширити на інші країни, котрі не входять у сильні оборонні блоки.

“Зараз Україна цією системою безпекових гарантій може створити новий взірець забезпечення захисту держав вільного світу на той час, поки вони за межами дієвих безпекових альянсів. І, звичайно, працюємо, щоб отримати для нашої держави прогрес із НАТО, – уже визначилися з позицією України щодо очікуваних результатів саміту НАТО у Вашингтоні цього року”, – підсумував президент.

Контекст

У червні 2023 року глава Української держави Володимир Зеленський заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху до НАТО.

Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія і Великобританія, а також Євросоюз) 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії “Велика сімка” пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також накласти економічні та інші витрати на Росію.

До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 32 країни, повідомив 30 січня 2024 року глава Української держави Володимир Зеленський.

Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.

У серпні 2023 року Україна вже почала двосторонні переговори щодо гарантій безпеки зі США, Великобританією і Канадою, у жовтні – з Японією, Францією та Нідерландами, у листопаді – з Німеччиною й Італією, у січні 2024 року – з Румунією. Анонсували також переговори зі Швецією та Норвегією.

8 січня Зеленський затвердив склад делегації для переговорів щодо безпекових гарантій України.

12 січня Україна й Великобританія підписали угоду про гарантії безпеки. 15 січня амбасадорка Канади в Україні Наталка Цмоць повідомила, що Канада підготувала угоду щодо безпеки з Україною, документ в Офісі президента на погодженні. 18 січня Зеленський і президент Франції Еммануель Макрон доручили політичним і військовим радникам прискорити переговори щодо двосторонньої угоди про безпекові гарантії. Канцлер ФРН Олаф Шольц заявляв 24 січня, що Україна й Німеччина близькі до погодження гарантій безпеки.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *