Україна й Польща вдвічі ближче до розблокування кордонів, ніж були ще вчора – міністр аграрної політики

У Варшаві відбулися українсько-польські переговори на рівні урядів
Фото: Денис Шмигаль Прем‘єр-міністр України / Telegram

Урядові делегації Польщі й України, які сьогодні зустрічалися у Варшаві щодо питання розблокування кордону, провели “відверту і складну розмову”. Про це міністр аграрної політики України Микола Сольський заявив 28 березня в ефірі національного телемарафону, який транслює “1+1”.

За його словами, Польщу представляли, зокрема, організатори й учасники протестів фермерів і блокади українського транспорту на кордоні.

“Розмова тривала понад п’ять годин. Було погоджено, як ми діятимемо далі за формою, і певні речі – за змістом”, – повідомив міністр.

Сольський розповів, що внаслідок консультацій знято претензії польської сторони до експорту українського меду й курячого м’яса. Обговорення щодо інших категорій товарів, зокрема соків та малини, триватимуть. Найскладнішою темою залишається транзит українського зерна через Польщу, хоча Варшава теоретично згодна на запропоновану систему ліцензування перевезень, яка вже працює з Румунією і Болгарією.

Міністр зазначив, що перебіг переговорів полегшило те, що Єврокомісія вже підготувала рішення про умови продовження безмитної торгівлі для України. Зміст проєкту польську сторону переважно влаштовує, зазначив він.

“Станом на сьогодні ми точно, на мою думку, разів у два ближче до розблокування кордонів, ніж були ще вчора до обіду”, – розповів міністр, зазначивши, що заплановано нові переговори щодо деблокади кордону. У вузькому форматі вони відбудуться наступного тижня, а в широкому – наступного місяця.

“Економічна правда” в редакційній статті зазначає, що переговори не привели до проривних домовленостей. Із посиланням на учасників переговорів видання пише, що компроміс стосовно транзиту заблокував заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Колодзейчак.

“Його поведінка була настільки неадекватною, що тепер просто незручно критикувати українських урядовців. Складалося враження, що він перебуває під дією певних речовин: він постійно вибігав із зали, а коли повертався – починав атакувати нас із новою силою”, – розповів ЕП президент асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” Алекс Ліссітса, який брав участь у зустрічі.

Контекст

21 лютого президент України Володимир Зеленський запропонував польському уряду зустрітися з українською делегацією на кордоні й обговорити ситуацію. Він сказав, що готовий особисто приїхати на зустріч. Секретар канцелярії польського президента Анджей Дера в ефірі TVN24 у відповідь поінформував, що Дуда підтримує пропозицію Зеленського про діалог щодо ситуації із протестами польських фермерів, але заявив, що зустріч на кордоні “не найбезпечніша” і краще було б зустрітися в польських містах – Варшаві, Любліні чи Жешуві.

Група українських міністрів на чолі із прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем приїжджала на кордон із Польщею 23 лютого, проте польська делегація ініціативи не підтримала.

Візит урядової делегації України до Варшави розпочався вранці 28 березня. Перед його початком Шмигаль заявив, що розраховує “на прагматичний і конструктивний діалог і напрацювання дієвих рішень”.

На підсумковій пресконференції після переговорів Туск заявив, що Київ і Варшава зробили “крок уперед” у питанні врегулювання експорту української сільгосппродукції в Євросоюз, але жодна зі сторін у підсумку не дістане “100-відсоткового задоволення”. “Це потребує трішки зусиль з українського боку, трішки розуміння й терпіння – з польського боку. Але ми на прямій дорозі до того, щоб конкуренція українців не була дошкульною й болісною для поляків”, – сказав польський прем’єр про перспективи зняття транспортної блокади.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *