Єврокомісія шукає альтернативні шляхи постачання палива для країн ЄС, заявила Сімсон
Фото: ЕРА
Європейська комісія не братиме участі в переговорах із країною-агресором Росією для продовження транзиту газу в європейські країни через газотранспортну систему України. Про це єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон повідомила 4 березня у Брюсселі (Бельгія) перед початком зустрічі Ради міністрів Євросоюзу з питань енергетики, повідомляє “Укрінформ”.
За її словами, ЄК має намір надалі робити все необхідне для повної відмови від російського газу.
“Я була дуже чіткою в цьому і донесла це послання до наших українських партнерів, що Європейська комісія не братиме участі в переговорах із Росією, як робила це п’ять років тому, коли було погоджено тристоронню угоду щодо транзиту газу. Навпаки, згідно з нашим планом RePowerUE, ми маємо позбутися російського газу найпізніше до 2027 року”, – сказала Сімсон.
Єврокомісія активно працює, щоб надати країнам ЄС альтернативні шляхи постачання й одночасно підтримати інтеграцію України в енергетичний ринок союзу, зазначила вона.
“Ми успішно минули черговий опалювальний сезон, тому зараз уже настав час починати готуватися до наступної зими. Ми обговоримо прогнози щодо динаміки газового ринку, а також вплив зупинки транзиту російського газу через Україну”, – анонсувала єврокомісарка план засідання.
Сімсон додала, що Рада міністрів також розгляне шляхи скорочення обсягів експорту російського скрапленого газу в європейські країни.
Контекст
30 грудня 2019 року “Нафтогаз” і “Газпром” підписали новий контракт на транзит газу строком на п’ять років. Згідно з документом, мінімально гарантоване прокачування газу через територію України 2020 року мало становити 65 млрд м³ і по 40 млрд м³ у наступні чотири роки. Договір укладено за умови “качай або плати”, тобто якщо навіть “Газпром” транспортує менше газу, він однаково має оплачувати прописаний у контракті обсяг.
Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року, країни Заходу ввели кілька пакетів санкцій проти Росії, а також почали масово відмовлятися від російських нафти й газу та шукати їм альтернативу. Крім того, було погоджено обмеження цін на газ і нафту з Росії.
16 серпня 2023 року міністр енергетики України Герман Галущенко повідомив, що після завершення контракту з РФ на транзит газу Україна не вестиме переговорів про його продовження. Він зазначив, що доля контракту залежатиме від того, чи зможе Європа обійтися без російського палива.
20 грудня 2023 року Сімсон заявила, що за рік завершиться контракт на транзит російського газу через Україну, тому країни – члени Євросоюзу, які досі його споживають, мають підготуватися до змін на ринку.
Джерело: gordonua.com