У США вважають навіть запрошення України в НАТО “червоними лініями” – Зеленський

Зеленський не вважає “червоними лініями” запрошення України в НАТО. За його словами, воно сигналізує: Україна стане членом НАТО, розуміючи, що це може бути вже після війни
Фото: ЕРА

Президент України Володимир Зеленський під час поїздки до США у вересні говорив про можливість запрошення України в НАТО з президентом США Джо Байденом, віцепрезиденткою і кандидаткою у президенти від Демократичної партії Камалою Гарріс і з кандидатом у президенти від Республіканської партії Дональдом Трампом. Про це Зеленський заявив під час пресконференції в Брюсселі 17 жовтня, трансляцію вели в YouTube Офісу президента.

“Щодо НАТО. Я говорив із президентом Байденом, із Камалою Гарріс і з Дональдом Трампом. Для нас дуже важливо, щоб ми посилилися, і перший крок – це запрошення [України в НАТО]. Це говорить про те, що в майбутньому ми будемо членами НАТО, розуміючи, що це може статися після війни. Ми не знаємо, коли буде закінчення війни, але я підкреслюю: чим сильнішими ми будемо, тим швидшим буде дипломатичне рішення щодо завершення війни і справедливого миру”, – сказав Зеленський. 

За його словами НАТО для США є “сенситивною тематикою”. 

“Увесь цей час вони вважали, що НАТО – це втягування альянсу у війну. Навіть запрошення України в НАТО – це начебто “червоні лінії”. На мою думку, юридично, – ні. І це несправедливо. Якщо ви дійсно хочете, а не тільки говорите, що Україна буде в НАТО, і що вона дуже важлива для безпеки європейського континенту, то це повинні співпадати з діями. Слова повинні завжди йти з діями”, – додав він. 

Зеленський не вважає запрошення України в НАТО “червоними лініями”. 

“Із ким, з убивцею “червоні лінії”? Запрошення – це саме превентивний крок: показати, що не Путін змінює курс усього світу, а навпаки, – увесь світ готовий змінювати того чи іншого агресора, який починає жити поза світовими правилами”, – підкреслив президент. 

У цьому контексті він розповів, що коли говорив із Трампом про членство України в НАТО, згадував про відмову Києва від ядерної зброї і про Будапештський меморандум, який виявився недієвим документом. 

“Я йому сказав: “У нас виходить так, який же вихід? Або в України буде ядерна зброя – і тоді це для нас захист. Або ми повинні мати якийсь альянс. Окрім НАТО, на сьогодні ми не знаємо дієвих альянсів, – розповів Зеленський. – Країни НАТО сьогодні не у війні, країни НАТО не воюють, їхні громадяни всі живі – слава богу. І тому ми обираємо НАТО. Ми обираємо НАТО. Не ядерну зброю. І я вважаю, що мене почув Дональд Трамп. Він сказав: “У вас справедливі аргументи”. 

Контекст

Україна подала заявку в НАТО за пришвидшеною процедурою 2022 року, після того, як РФ почала повномасштабну війну і незаконно анексувала частину українських територій.

За рік після початку повномасштабного російського вторгнення, у липні 2023 року, країни – члени НАТО спростили шлях для вступу України у блок, проте офіційного запрошення до Альянсу Києву не надали. У підсумковій декларації саміту НАТО, який відбувся 9–11 липня 2024 року у Вашингтоні, зазначено, що “майбутнє України – у НАТО”.

Зеленський наприкінці вересня – у першій половині жовтня презентував план перемоги України західним союзникам і у Верховній Раді. Він складається з п’яти пунктів, вирішальним серед яких Зеленський назвав запрошення України в НАТО. 

На думку генсека Альянсу Марка Рютте, Україна зараз ближче до НАТО, ніж будь-коли раніше. Він заявив 17 жовтня, що шлях України до членства в НАТО незворотний, питання тільки у часових межах. 

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *