Рівень радіації на ЧАЕС із 14 лютого не змінився, розповіла Гринчук
Фото: Світлана Гринчук / Facebook
В Україні готують покроковий план відновлення функціонування арки нового безпечного конфайнменту на ЧАЕС після удару російського дрона Shahed. Про це 18 лютого у Facebook повідомила міністерка захисту довкілля і природних ресурсів України Світлана Гринчук.
Удень Кабмін своїм рішенням спрямував понад 1,5 млрд грн на підтримку в безпечному стані укриття ЧАЕС, а також збільшив фінансування на 139 млн грн порівняно з 2024 роком.
“Продовжуємо співпрацю з партнерами й донорами. ЄБРР запевнив нас у підтримці безпеки Чорнобильської АЕС і готовності до спільних зусиль щодо пом’якшення й усунення наслідків цієї агресії. На черзі – технічні консультації”, – написала Гринчук.
Вона розповіла, що ситуація на ЧАЕС після влучання російського ударного дрона з фугасною бойовою частиною в захисну оболонку арки НБК контрольована, “ліквідація наслідків російського теракту триває”.
За словами Гринчук, рівень радіації на ЧАЕС із 14 лютого не змінився.
“Події на ЧАЕС – це та межа, яку вкотре переступила Росія, адже арка НБК об’єкта “Укриття” будувалася для захисту від радіаційної загрози, а не від збройної агресії. Маємо разом із міжнародною спільнотою шукати рішення, щоб завадити ворогу”, – наголосила міністерка.
Контекст
Аварія на Чорнобильській атомній електростанції 26 квітня 1986 року стала однією з найбільших промислових ядерних катастроф в історії. За міжнародною шкалою ядерних подій, яку ухвалили 1988 року, аварія на ЧАЕС – одна із двох, яку оцінили за максимальним, сьомим рівнем небезпеки. Порівнянна з нею за масштабами катастрофа на японській АЕС “Фукусіма-1” 2011 року.
Ізоляційну споруду (саркофаг) над зруйнованим вибухом четвертим енергоблоком ЧАЕС збудували в листопаді 1986 року.
Будівництво нового саркофага над ЧАЕС завершили в листопаді 2016 року. Об’єкт ввели в експлуатацію 10 липня 2019 року, на півтора року пізніше, ніж планували.
14 лютого 2025 року президент України Володимир Зеленський повідомляв, що російський ударний дрон із фугасною бойовою частиною влучив в укриття четвертого енергоблока ЧАЕС, унаслідок чого виникла пожежа, яку загасили. У МАГАТЕ уточнили, що дрон врізався в дах ізоляційної споруди.
У Держінспекції ядерного регулювання уточнили, що російський ударний дрон пошкодив оболонку укриття ЧАЕС і обладнання в гаражі техобслуговування кранів.
У Кабміні України закликали запровадити санкції проти ядерної галузі РФ після її атаки на ЧАЕС.
Джерело: gordonua.com