Киянин, “людина Путіна зі Стенфорду”. Хто такий Кирило Дмитрієв – “головний переговорник” між РФ та США

Дмитрієва називають одним із “ходоків у Кремль, близьких до тіла” Путіна
Фото: kremlin.ru

На перших після початку повномасштабної війни Росії проти України переговорах зі США та РФ, які відбулися 18 лютого в Ер-Ріяді, серед представників країни-агресора був Кирило Дмитрієв – киянин, який одружився з Наталією Поповою, близькою подругою молодшої дочки нелегітимного президента РФ Володимира Путіна Катерини. У ЗМІ Дмитрієва називають наближеним до сім’ї глави Кремля, “рішалою Кремля” і головним переговорником між РФ і США. Видання “ГОРДОН” зібрало про нього основні факти.

Киянин – випускник Стенфорду й Гарварду

Дмитрієв народився в Києві 1975 року в сім’ї науковця-біолога. У 14 років за програмою “Народна дипломатія” поїхав до США, де навчався у Fооthill College, а потім закінчив Стенфордський університет і Гарвардську школу бізнесу. Згодом Дмитрієв працював у банку Goldman Sachs і в консалтинговій компанії McKinsey & Company.

У Росію він приїхав 2000 року, розповідають “Важные истории” у матеріалі-профайлі Дмитрієва “Людина Путіна зі Стенфорду”. Дмитрієв поїхав до РФ, здобувши посаду заступника гендиректора компанії IBS. За два роки він став директором з інвестицій в інвесткомпанії Delta Private Equity (підрозділ Фонду Росія – США). Там Дмитрієв пропрацював до 2007-го, потім на кілька років повернувся в Україну, очолював інвестфонд Icon Private Equity українського бізнесмена Віктора Пінчука.

Знову переїхавши до Москви, Дмитрієв в інтерв’ю “Ведомостям” говорив, що в Україні внаслідок Помаранчевої революції відбулися “так звані” демократичні зміни, які нібито спровокували зростання корупції в кілька разів. “Демократична ідея на Україні багато в чому дискредитована саме завдяки Помаранчевій революції, тому що “помаранчева демократія” асоціюється там із хаосом і зростанням корупції”, – стверджував він.

Фото: kremlin.ru

Як Дмитрієв став одним із людей, які мають доступ “до тіла” Путіна

2011 року Дмитрієв очолив Російський фонд прямих інвестицій, гендиректором якого є досі. Цю посаду він здобув, як випливає з матеріалів “Важных историй” та The Insider, завдяки знайомству з Поповою. Після одруження з подругою дочки Путіна настала його “зоряна година”, зазначають ЗМІ.

“Ще до весілля Попова познайомила Дмитрієва з Тихоновою та її тодішнім чоловіком Кирилом Шамаловим, а ті звели його із Сергієм Івановим, який обіймав на той час крісло керівника Адміністрації президента. “Дядьку Серьожі”, як називали Іванова Тихонова і Шамалов, українець сподобався і він узяв його під свій “дах”. Якраз у цей час міністерка економічного розвитку Ельвіра Набіулліна шукала людину, яка змогла б очолити державний інвестфонд з іноземною участю, і Дмитрієва повели на оглядини до Кремля, – пише The Insider. – 2011 року Дмитрієв очолив РФПІ зі статутним фондом $10 млрд, а Іванов став головою наглядової ради”.

За інформацією видання, на той момент Дмитрієв мав український паспорт. Даних про те, чи залишається Дмитрієв громадянином України, немає.

РФПІ створили для інвестицій у провідні компанії секторів економіки, які найшвидше зростають, розповідає “Русская служба ВВС”. Один із найвідоміших проєктів фонду – російська вакцина проти коронавірусної інфекції “Супутник V”.

Главу РФПІ The Insider 2023 року називав одним із “ходоків у Кремль, які мають доступ до тіла” Путіна, і “найяскравішою постаттю на лобістському фронті”.

“Через Кирила Олександровича можна вирішити практично будь-яку проблему. Навіть під час пандемії, коли всі закрилися, його приватний літак курсував між Сочі, Москвою й Пітером і він розкручував вакцину “Супутник”. Але до нього дуже важко потрапити на прийом, доводиться смикати його дружину або знайомих”, – розповів співрозмовник.

Фото: kremlin.ru

Фігурант розслідування про вплив РФ на вибори у США та санкції

У лютому 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабної війни РФ проти України, міністерство фінансів США ввело санкції проти фонду й самого Дмитрієва. Відомство назвало Дмитрієва близьким соратником Путіна і заявило, що через РФПІ Росія здобувала вигоду від доступу до американської фінансової системи.

“Дмитрієв є випускником американських університетів і має зв’язки з американськими консалтинговими та фінансовими фірмами. Він використовував свої зв’язки з університетами й організаціями у США, щоб бути представником російського президента в американських установах, забезпечуючи тим самим доступ до головних економічних можливостей у Сполучених Штатах”, – ідеться в обґрунтуванні санкцій.

Він також фігурує в доповіді спецпрокурора Роберта Мюллера, який розслідував втручання Росії у президентські вибори у США 2016 року (переможцем цих виборів став Дональд Трамп). Як писала The Washington Post, Мюллер з’ясував, що в січні 2017 року, приблизно за тиждень до інавгурації Трампа, на Сейшельських островах відбулася таємна зустріч Дмитрієва з Еріком Прінсом – спонсором Трампа і засновником ПВК Blackwater. Мюллер зібрав докази, що зустріч була спробою встановити неофіційний канал зв’язку між адміністрацією Трампа і Кремлем, зазначав ЗМІ.

За часів першого президентського строку Трампа Дмитрієв став відомим у США як “високопоставлений росіянин зі зв’язками у Кремлі, який чи не найактивніше за всіх прагнув вибудувати контакти Москви з Вашингтоном”, зазначає 18 лютого 2025 року “Русская служба ВВС”. Тоді знайти “вихід” на Трампа йому допомагав підприємець ліванського походження Джорджа Нейдер. Саме Нейдер допоміг Дмитрієву зустрітися із Прінсом 2017 року, пише ЗМІ. У матеріалі зусилля Дмитрієва в цей період називають “не дуже вдалими”, за даними ЗМІ, зустріччю із Прінсом він залишився незадоволений, адже “хотів говорити із впливовішими людьми”.

“Уже без допомоги Нейдера глава РФПІ вийшов на фінансиста Ріка Герсона – друга [зятя Трампа Джареда] Кушнера. Дмитрієв розраховував, що Герсон виведе його на зятя Трампа, і також пересилав йому свою біографію із проханням показати її Кушнеру. Герсон і Дмитрієв також підготували план урегулювання російсько-американських відносин. Він вмістився на двох сторінках і складався із п’яти пунктів – спільна боротьба з тероризмом, зусилля з нерозповсюдження зброї масового ураження, взаємовигідні економічні проєкти, діалог щодо тем, де у країн розбіжності, і організація “довірчого спілкування між головними представниками обох держав”. Останні три пункти дуже схожі на те, про що, за офіційними даними, делегації Росії та США говорили в Ер-Ріяді у вівторок”, – ідеться в матеріалі.

Фото: ЕРА

Цей план Герсон передав Кушнеру 2017 року, а той обіцяв показати документ “потрібним людям”, зазначає мовник.

“Русская служба ВВС” також розповіла, як Дмитрієв у переписці з Герсоном називав Путіна “босом”.

“Бос наголосив, що наш пріоритет – побудувати канал комунікації в обхід бюрократії”, “Бос попросив провести головні зустрічі у США протягом найближчих двох тижнів”, “Бос хоче, щоб я й далі говорив про важливість співпраці з Росією”, – перерахував ЗМІ його цитати.

Станом на березень 2017 року Дмитрієв із Герсоном спілкуватися припинив, оскільки прогресу за планом не було.

“Джентльмен на ім’я Кирило”

2025 року ім’я Дмитрієва знову з’явилося у ЗМІ після того, як спецпосланник Трампа Стів Віткофф після візиту до Москви розповів журналістці CNN, що “в Росії є джентльмен на ім’я Кирило”, який “багато зробив” для відновлення діалогу РФ та США. “Він став важливим провідником, який з’єднав дві сторони”, – так Віткофф описав кореспондентці CNN Елейні Трін цього “джентльмена” 12 лютого.

https://t.co/aeL8AohYqT pic.twitter.com/dj2wT2p2yX

– Alayna Treene (@alaynatreene) February 12, 2025

Віткофф не називав прізвища Дмитрієва, але “Важные истории” припустило, що йдеться саме про нього. Reuters пізніше уточнило, що Дмитрієв брав участь у таємних переговорах про обмін американця Марка Фогеля на росіянина Олександра Винника. Віткофф літав до Москви, щоб забрати Фогеля.

Сьогоднішні переговори РФ та США у Саудівській Аравії тривали понад чотири години. США на зустрічі представляли держсекретар Марко Рубіо і Віткофф. Росію – глава МЗС Сергій Лавров, помічник Путіна Юрій Ушаков, Дмитрієв також був у складі делегації, “Важные истории” називають його одним із головних переговорників. Удень роспропаганда розтиражувала фото Дмитрієва із представниками США, які зробили після завершення зустрічі в Ер-Ріяді.

Дмитрієв, за даними пропагандистів “Известий”, у складі російської делегації відповідав за економічний аспект. Він заявив за підсумками переговорів, що ця зустріч відкрила “дуже позитивний, конструктивний діалог” і що обидві країни тепер краще розуміють одна одну. Він побачив “зусилля [США] розпочати діалог, зрозуміти позицію РФ”.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *