Україна пропонує проміжну юридичну гарантію, яка полягає у формулюванні запрошення до НАТО, зазначила Стефанишина
Фото: Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської і євроатлантичної інтеграції / Facebook
Незважаючи на заяви союзників, рішення про вступ України в НАТО поки не ухвалено. Про це в інтерв’ю “Ми – Україна”, опублікованому 13 квітня на YouTube телеканалу, повідомила віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанишина.
“Я не сприймаю заяви про те, що союзники вже ухвалили рішення, що Україна буде в НАТО. Так, це написано, справді, у декларації Вільнюського саміту. Також написано, що Україну буде запрошено до НАТО. Але те саме написано і в декларації Бухарестського саміту 2008 року. Тому рішення не прийнято. Які б запевнення ми не отримали. Саме тому Україна і пропонує проміжну юридичну гарантію, яка полягає у формулюванні запрошення до НАТО”, – сказала Стефанишина.
За її словами, таке запрошення буде “елементом мобілізації союзників” і “спільного планування військової допомоги”.
“Не маючи сильних ілюзій щодо того, як НАТО може допомогти Україні, як країні у війні, я можу сказати точно, що забезпечити безпеку повітряного простору НАТО могло б з точки зору гуманітарної, цивільної, а також з точки зору захисту коштів й інвестицій іноземних партнерів”. Але, очевидно, готовності говорити про це серед союзників наразі немає”, – наголосила Стефанишина.
Вона додала, що США негативно налаштовані щодо офіційного запрошення України до НАТО.
“На жаль, навіть дискусії щодо цього питання з Вашингтоном ми не можемо проводити, тому що позиція однозначна”, – резюмувала віцепрем’єрка.
Контекст
На тлі окупації Криму країною-агресором Росією і збройного конфлікту на Донбасі у 2014 році Верховна Рада ухвалила закон, що передбачає відмову України від позаблоковості. В останні роки Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ до Альянсу зафіксований у її Конституції.
2018 року НАТО визнала за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, у 2020 році Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року, йдеться, що Україні для вступу до блоку вже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення до Альянсу. “Ми будемо готові направити Україні запрошення на вступ до Альянсу, коли союзники погодяться із цим і буде виконано відповідні умови”, – ідеться в комюніке.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявляв, що попередньою умовою для початку переговорів щодо членства України в НАТО має стати її перемога, і в цьому Україні допомагають члени Альянсу.
Саміт НАТО у Вашингтоні в липні 2024 року сфокусують на тому, щоб розробити дорожню карту про членство України в Альянсі, заявили 2 квітня в Держдепартаменті США.
Джерело: gordonua.com