Деякі нардепи змінили думку щодо законопроєкту, який самі ж схвалили
Фото: Залізний нардеп / Telegram
Низка народних депутатів, які голосували за законопроєкт №1241 щодо позбавлення Національного антикорупційного бюро і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури незалежності, 24 липня визнали, що помилилися.
Так, нардеп від “Слуги народу” Віталій Безгін у Facebook заявив про “свідому паузу” в комунікації, щоб “зменшити емоції” серед українців.
“Маємо констатувати, що наш, як влади, провал у попередній комунікації і з громадянами, і з європейськими партнерами, призвів до суспільного вибуху та протестів. Це помилка. Поважаю право громадян на протест, бо це також основа демократичного суспільства. Поважаю право громадян на конструктивну критику”, – написав Безгін.
За словами депутата від “Слуги народу” Сергія Штепи, він був упевнений, що законопроєкт допоможе оптимізувати розподіл навантаження між правоохоронними органами, а також він узгоджений із “партнерами на найвищому рівні”.
Павло Бакунець із депутатської групи “Довіра” закликав Раду “дослухатися до думки громадян” і якнайшвидше скликати позачергову сесію.
Нардеп від “Слуги народу” Василь Мокан назвав свою підтримку законопроєкту №12414 “першим серйозним прорахунком за час каденції”.
Однопартієць Мокана Ростислав Тістик зазначив, що парламентарі мають почути голос суспільства, а в політиці “бувають помилкові рішення”.
Ніна Южаніна від “Європейської солідарності” заявила, що нібито хотіла захистити бізнес і всіх українців від позасудових обшуків, “які всіх дістали”.
“Але точно не ціною знищення незалежності НАБУ і САП, які свого часу наша команда створювала”, – додала нардепка.
Депутатка від “Голосу” Таміла Ташева, яка була єдиною з політсили, хто підтримав законопроєкт, спочатку відмовлялася коментувати свій голос. Пізніше у Facebook вона назвала своє рішення “непростим” і “ухваленим в умовах стислих термінів та обмеженої поінформованості”.
“Всі помиляються – важливо визнавати це і виправляти. Але ключова різниця України від авторитарних режимів і нашого ворога у тому, що ми чуємо та прислухаємось до людей”, – написала Ташева.
Нардеп від “Слуги народу” Жан Беленюк зазначив, що “відчуває відповідальність і не шукає виправдань”.
Контекст
22 липня Рада ухвалила законопроєкт №12414, який передбачає розширення повноважень генпрокурора, зокрема щодо кримінальних проваджень, якими займаються НАБУ і САП. Закон того самого дня підписав президент України Володимир Зеленський, документ уже набув чинності.
Антикорупційні органи попереджали, що закон дає генпрокурору України доступ до всіх справ НАБУ, він матиме право давати вказівки детективам, зможе закривати розслідування на вимогу сторони захисту тощо. У САП і НАБУ стверджують, що до тексту законопроєкту в останній момент внесли правки, які “фактично знищують незалежність” САП і НАБУ.
22 липня в низці міст України розпочалися акції протесту проти закону.
24 липня Зеленський вніс у Раду альтернативний законопроєкт, який посилить повноваження НАБУ й САП.
Джерело: gordonua.com