Клименко вважає, що корупцію в Україні можна помітно послабити років за п’ять
Фото: Спеціалізована антикорупційна прокуратура / Facebook
Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Олександр Клименко в опублікованому 24 липня інтерв’ю “Суспільному” прокоментував заяву президента України Володимира Зеленського про нібито “не дуже ефективні” антикорупційні органи.
Журналіст нагадав слова глави держави 22 липня, що антикорупційні “справи, які лежали, мають розслідуватися”. “Немає жодного раціонального пояснення, чому кримінальні провадження на мільярди “висять” роками”, – казав також Зеленський. Клименка журналіст попросив пояснити, що заважає “швидко, ефективно притягати до відповідальності за корупційні злочини”.
“Стосовно тези про те, що антикорупційні органи не потрібні – це абсолютно не відповідає дійсності. По-перше, ми кожного року покращуємо результати своєї роботи, і вони явні. Ви можете подивитись на список суб’єктів, які нами притягалися до відповідальності. У жодній країні немає такого списку”, – відповів глава САП.
Він наголосив, що вже є вироки щодо корупційних дій, і вони набули законної сили. До того ж, зазначив Клименко, є справи, які розглядаються в суді.
“Я роз’яснив президенту наші показники, що вони дійсно збільшилися більш ніж удвічі й постійно зростають. Ми маємо гарний результат роботи. Притягнули до відповідальності величезну кількість осіб! Ми забезпечили передачу на потреби сил оборони понад 2,5 млрд грн. Наша робота постійна й системна”, – заявив він.
Клименко вважає, що для впливу на загальний рівень корупції в Україні потрібен час.
“Справи, які ми розслідуємо, великі та об’ємні. Економічні справи розслідуються не рік і не два. У деяких задіяні інші юрисдикції. Наприклад, у нас є справа, де п’ять юрисдикцій, ми співпрацюємо з прокурорами п’яти країн. Вона не може бути розслідувана за рік і скерована до суду, треба більше часу. Тому, коли буде системна робота протягом, наприклад, ще п’яти років – ви побачите, що рівень корупції в Україні знизиться”, – пояснив він.
За словами глави САП, факти корупції “є в усіх країнах світу, ніхто не поборов їх повністю”.
“Питання в тому, як можна оцінювати, наскільки країна ефективна в боротьбі з корупцією. Треба враховувати, скільки людей вона притягнула до відповідальності, як здійснюються досудові розслідування, що в країні немає недоторканих осіб, які вчинили корупційні злочини. І, на моє переконання, ми є ефективною антикорупційною інституцією, і загалом антикорупційна інфраструктура в Україні є ефективною”, – заявив Клименко.
Контекст
22 липня Рада ухвалила законопроєкт №12414, який передбачає розширення повноважень генпрокурора, зокрема щодо кримінальних проваджень, якими займаються НАБУ і САП. Закон того самого дня підписав президент Володимир Зеленський, документ уже набув чинності.
Антикорупційні органи попереджали, що закон дає генпрокурору України доступ до всіх справ НАБУ, він матиме право надавати вказівки детективам, зможе закривати розслідування на вимогу сторони захисту тощо. У САП і НАБУ стверджують, що до тексту законопроєкту в останній момент внесли правки, які “фактично знищують незалежність” САП і НАБУ.
22 липня в різних містах України розпочалися акції протесту проти закону, в наступні дні вони продовжилися.
Занепокоєння щодо закону висловлювали єврокомісар з економічних питань Валдіс Домбровскіс, Європейський банк реконструкції та розвитку та інші.
23 липня Зеленський заявив у зверненні, що підготують новий законопроєкт для посилення незалежності антикорупційних органів. 24 липня президент вніс документ у Раду.
Джерело: gordonua.com