Мельник обіймає посаду посла у Бразилії із червня 2023 року
Фото: Embaixada da Ucrânia no Brasil / Посольство України в Бразилії / Facebook
Посол України у Бразилії Андрій Мельник, який свого часу був послом України в Німеччині, заявив, що у ставленні до України ситуація у Бразилії “в десятки разів складніша”, ніж була в Берліні до початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року й у перші місяці великої війни. Про це він сказав 1 квітня в ефірі Radio NV.
“Ми дійсно бачимо зовсім інший світ. Це навіть не інша якась цивілізація. Таке враження в мене складається, що люди тут живуть на іншій планеті. Про війну – і це теж доволі сумний факт – тут ніхто говорити не хоче. Тобто якщо ви йдете до МЗС – щодня я проводжу зустрічі з парламентарями, – то тему війни просто-напросто уникають, тому що вона незручна, бо немає що відповісти, і людям ніяково через ту позицію офіційну […] так званої нейтральності Бразилії щодо російської агресії в Україні”, – сказав Мельник.
Український дипломат зазначив, що після приїзду у Бразилію його “вбивала” позиція місцевих політиків щодо російської агресії, хоча “на кону стоять принципи міжнародного права, принципи вільного світу і принципи торгівлі, і саме на цих принципах економіка Бразилії останніми десятками років дійсно зростала”.
“Як на мене, є над чим працювати й нашим друзям. […] На превеликий жаль, Україна сьогодні тут, у Латинській Америці, – абсолютно сама. Усі наші західні друзі, на превеликий жаль, дбають виключно про свої геополітичні – але в першу чергу суто економічні, бізнесові – інтереси. […] Ніхто не намагається переконати Бразилію по-справжньому змінити цей теперішній курс. У мене таке враження, що наші західні партнери і друзі просто-напросто із цим змирилися”, – пояснив Мельник.
Мельник із 2014-го до 2022 року обіймав посаду посла України в Німеччині. 18 листопада 2022 року Кабмін призначив Мельника заступником глави МЗС. На цій посаді він пробув до літа 2023 року. Із 20 червня він є послом України у Бразилії.
Контекст
Із початку повномасштабного вторгнення країни-окупанта РФ в Україну президент Бразилії Лула да Сілва неодноразово коментував війну.
6 квітня 2023 року Лула да Сілва заявив, що Крим можуть “не обговорювати” під час переговорів щодо припинення війни. 14 квітня під час візиту в ОАЕ президент Бразилії закликав створити групу “нейтральних” країн спеціально для початку мирних переговорів між Росією й Україною. Він також звинуватив США і ЄС у “заохоченні” війни в Україні. 18 квітня Лула да Сілва все-таки засудив російське вторгнення і знову закликав до проведення переговорів. На саміті лідерів країн ЄС, Латинської Америки й Карибського басейну, який відбувався 17–19 липня, Лула да Сілва заявив, що світ нібито втомився від війни в Україні.
Українське МЗС запросило президента Бразилії в Україну, щоб “зрозуміти справжні причини й сутність російської агресії та її наслідки для глобальної безпеки”. Водночас Зеленський в інтерв’ю, оприлюдненому 31 липня, висловив готовність поїхати до Бразилії, якщо Лула да Сілва його запросить.
Президент України Володимир Зеленський повідомляв, що не зміг зустрітися з Лулою да Сілвою на саміті G7 у Хіросімі у травні через те, що “в усіх свої графіки” зустрічей. На запитання, чи розчарований він тим, що зустріч не відбулася, Зеленський відповів: “Думаю, це його розчарувало”. ЗМІ повідомляли, що раптовий приїзд Зеленського на саміт G7 “змусив нервуватися” бразильського президента і його делегацію.
Перша зустріч Зеленського з Лулою да Сілвою відбулася на полях 78-ї сесії Генасамблеї ООН 20 вересня.
Джерело: gordonua.com