США і ЄС погодилися на нульову ставку щодо низки торговельних позицій, повідомила фон дер Ляєн
Фото: ЕРА
Торговельна угода США і Євросоюзу, яка фіксує імпортне мито на рівні 15%, передбачає “чітку стелю, без надбавок”. Про це президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн повідомила на брифінгу 27 липня, відео вона опублікувала в Х.
За її словами, тариф поширюється на більшість позицій, зокрема автомобілі, напівпровідники, фармацевтичну продукцію тощо. Водночас низку стратегічних позицій продаватимуть за нульовою ставкою – це літаки й комплектовання до них, частина хімічних товарів, окремі сільгосптовари і критично важлива сировина, цей список можуть розширити, упевнена політикиня.
ЄС і США планують спільні зусилля в питанні тарифної політики щодо алюмінію і сталі, вони залишаться під 50-відсотковим митом. Ситуація з ними ускладнена глобальним надвиробництвом, сказала фон дер Ляєн.
Вона також наголосила на потребі зниження залежності від сировини з країни-агресора Росії. Також ЄС зобов’язався закупити у США скрапленого природного газу (СПГ) і ядерного палива на $750 млрд протягом трьох років.
“Ми працюватимемо разом, щоб забезпечити чесну глобальну конкуренцію і знизити бар’єри між нами. Тарифи буде знижено, а також впроваджено систему квот. Ми замінимо російський газ і нафту масштабними закупівлями американського СПГ, нафти і ядерного палива”, – зазначила глава ЄК.
На запитання, чи вважає вона 15% вигідною угодою для європейських автовиробників, глава Єврокомісії відповіла журналістам, що “15% – це відчутно”, але “це найкраще, що ми могли отримати”.
27 липня президент США повідомив про укладання угоди й назвав її “найважливішою з усіх”. За його словами, окрім зобов’язань ЄС закупити енергоресурсів зі США на $750 млрд, він узявся інвестувати $600 млрд понад заплановане раніше у сферу оборонної промисловості.
Після зустрічі глава ЄК наголосила, що “у двох найбільших економік світу має бути вільна торгівля”, й анонсувала “нові робочі місця й процвітання з обох боків Атлантики”.
Трамп оголосив, що угода з ЄС “принесе багато єдності та дружби” і що “все складеться дуже добре”.
Контекст
Після вступу на посаду Трамп ввів мита для понад 60 торговельних партнерів, використовуючи їх як важіль тиску на торговельних переговорах, нагадало Politico. Зокрема, мита на товари з України встановили на рівні 10%.
Для країн Євросоюзу Трамп спочатку ввів мита на рівні 20%, а потім оголосив про плани підвищити їх до 50% із 1 червня, назвавши ЄС “надзвичайно складним партнером”. Згодом він вирішив відстрочити запровадження запланованих тарифів до 1 серпня. Але 12 липня Трамп заявив, що наступного місяця наберуть чинності 30-відсоткові мита для країн ЄС. Це рішення, як зазначила The Guardian, стало шоком для європейських країн, оскільки європейці й американці витратили місяці на розроблення прийнятної для обох сторін угоди. У ній тарифна ставка для країн ЄС має становити 10%, що й так уп’ятеро перевищувало б тариф, який діяв до приходу Трампа в Білий дім.
Експосол США в ЄС сказав ВВС, що Трамп навмисно використовує такий непередбачуваний підхід у встановленні тарифів, щоб швидше досягти угод. “Як змусити когось такого повільного, як ЄС, щось зробити зараз? Ви вводите для них 50-відсотковий тариф, і раптом телефон починає дзвонити”, – пояснив він.
23 липня Bloomberg писало, що ЄС планує швидко ввести проти США 30-відсоткові мита на товари вартістю приблизно €100 млрд ($117 млрд), якщо Трамп виконає свою погрозу ввести мито на більшу частину експорту ЄС після 1 серпня.
Джерело: gordonua.com