Крок за кроком партнери рухаються до рішення щодо заморожених активів РФ – глава МЗС України

Усі міжнародно-правові підстави для використання не лише прибутку, а й самих заморожених активів РФ на користь України є, зазначив Кулеба
Фото: EPA

Україна активно працює над тим, щоб на саміті G7 в Італії 13–15 червня ухвалили амбітні рішення щодо використання заморожених російських активів. Про це в інтерв’ю “Укрінформу”, опублікованому 8 червня, повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

“Ми розуміємо занепокоєння партнерів щодо наслідків цього кроку. Але вважаємо, що всі міжнародно-правові підстави до використання не лише прибутків, а й самих активів на користь України є. Міжнародне право достатньо чітко їх визначає”, – сказав Кулеба.

За його словами, побоювання щодо стабільності резервних валют або дотримання принципу верховенства права “також значно перебільшені”.

“Навпаки, такий крок продемонструє всім потенційним агресорам, що за напад на іншу країну доведеться платити. Важливо, що рішення створить прецедент на майбутнє, – наголосив Кулеба. – Загалом ми бачимо, що крок за кроком наші партнери рухаються до цього рішення. Кроки щодо використання прибутків уже досить значні”.

Кулеба подякував за “сміливість створювати прецеденти” Естонію, яка ухвалила законодавство, що де-юре дозволяє використання заморожених активів РФ.

“Працюємо над тим, щоб інші партнери також робили амбітні кроки. Їх рано чи пізно доведеться ухвалювати”, – резюмував Кулеба.

Контекст

На Заході заморозили приблизно $300 млрд активів Центробанку РФ. Вважають, що приблизно $206 млрд із них – у Бельгії, де розташований депозитарій Euroclear. Немає точної інформації, скільки російських активів заморожено в кожній країні. За інформацією президента Європейського центробанку Крістін Лагард, наприклад, у США – $6 млрд.

Країни G7 вже більше ніж рік ведуть дебати, чи можна конфіскувати російські активи, не підриваючи довіри до міжнародної фінансової системи. Проти такого кроку виступають деякі члени ЄС, які побоюються судових позовів із боку Росії. У Європейському союзі хочуть передати Україні лише доходи від активів (прем’єр-міністр України Денис Шмигаль оцінював їх у €5–8 млрд лише цьогоріч). У Великобританії запропонували “позичити” Україні всі заморожені російські активи за умови, що якщо Росія виплатить репарації Україні, заморожені кошти їй повернуть.

Президент України Володимир Зеленський закликав країни Заходу передати Україні всі заморожені активи країни-агресора. Він наголосив, що це історична можливість “змусити державу-терориста заплатити за свій терор”.

Очікують, що G7 розробить план використання заморожених російських активів до червневого саміту лідерів організації, повідомило Reuters. Найімовірніше, йтиметься про використання доходів від активів, а не про їхню повну конфіскацію.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *