Зеленський підписав указ про звільнення в запас військових строкової служби

Указ Зеленського передбачає звільнення строковиків у квітні – травні
Фото: Офіс Президента України / Facebook

7 березня президент України Володимир Зеленський підписав указ про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строк якої скінчився під час повномасштабного вторгнення країни-агресора Росії. Документ опублікували на сайті глави держави.

“Звільнити у квітні – травні 2024 року в запас зі Збройних сил України, Державної спеціальної служби транспорту, інших утворених відповідно до законів України військових формувань військовослужбовців строкової військової служби, строк військової служби яких […] закінчився під час дії воєнного стану, введеного указом президента України від 24 лютого 2022 року […] і військову службу яких продовжено понад встановлені строки”, – ідеться в указі.

У цьому ж документі Зеленський доручив Міноборони, МВС і Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України забезпечити перевезення звільнених у запас військовослужбовців.

Указ набуває чинності з дня його опублікування.

Контекст

Питання демобілізації строковиків порушують із 2022 року. У вересні на сайті Офісу президента з’явилася петиція з вимогою демобілізувати за бажанням мобілізованих військовослужбовців, які відслужили один рік. Петиція набрала понад 25 тис. підписів, але у відповіді на неї президент заявив, що мобілізовані під час воєнного стану звільняються зі служби на підставах ст. 26 закону “Про військовий обов’язок і військову службу”. Отже, демобілізувати можуть лише: за віком, станом здоров’я, через сімейні обставини, у зв’язку з обвинувальним вироком суду або з визначених названим законом поважних причин.

У грудні 2023 року тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що Генштаб ЗСУ звернувся до Міноборони з проханням звільнити строковиків: “Станом на сьогоднішній день вони вже не потрібні. Наша чітка позиція: щоб їх звільняти, щоб вони йшли відпочивали, а далі, відповідно, діяли в умовах законодавства”.

Закон про демобілізацію строковиків 22 лютого вніс у Раду Зеленський. 23 лютого його ухвалив парламент одразу в першому читанні й у цілому. 26 лютого Зеленський підписав закон. Він передбачає, що військовослужбовців строкової служби, чий строк служби закінчився під час дії воєнного стану й військову службу яких продовжено понад установлені строки, звільняють із військової служби в запас “у терміни, визначені указом президента”. У законі також є норма, яка передбачає право таких громадян на відтермінування від мобілізації – на 12 місяців з моменту звільнення в запас.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *