В Україні стартує нова ініціатива з повернення депортованих дітей. Їхніх рідних закликають здавати ДНК

З початку війни в Україні Росія депортувала і примусово перемістила майже 20 тис. українських дітей, понад 1,2 тис. із них удалось повернути
Фото: depositphotos.com (ілюстративне)

В Україні стартує кампанія з повернення українських дітей, котрих викрала Росія, яка передбачає створення єдиної ДНК-бази даних їхніх родичів. Про це 5 травня повідомило Міністерство внутрішніх справ України. 

Проєкт закликає українські родини подавати офіційні заяви до Національної поліції України й надавати зразки ДНК, які допоможуть ідентифікувати дітей і возз’єднати їх із близькими. Узяття зразків і їх дослідження проводять коштом держави. Реалізацію ініціативи від сьогодні розпочинають по всій Україні, особливу увагу приділятимуть східним і південним регіонам, зазначають у відомстві.  

Також у міністерстві оприлюднили алгоритм дій для громадян, які мають інформацію про зникнення дитини через війну.

Рідним і близьким дітей потрібно:

  • Звернутися до спеціалізованого центру Нацполіції з розшуку осіб, зниклих за особливих обставин, які діють у всіх обласних центрах. Заяву про зникнення й депортацію дитини до РФ можна подати особисто, електронною поштою або телефоном.
  • Розповісти уповноваженій особі інформацію про дитину, за наявності надати фото, написати заяву про депортацію, примусове переміщення або зникнення дитини з її детальним описом. Відвідувач має повідомити, ким є дитині, якщо кровним родичем – здати ДНК. Бажано, щоб це були батьки або кровні брати й сестри. Для зразка ДНК зниклої дитини підійдуть її особисті речі (зубна щітка, гребінець тощо), їх за наявності потрібно надати під час складання заяви. Із собою потрібно мати особисті документи й документи дитини, якщо такі є. ДНК-профіль родича збережуть у захищеній базі даних Національної поліції України й використають лише для встановлення долі депортованої, примусово переміщеної, зниклої безвісти дитини.
  • Після реєстрації заяви та її внесення до реєстру рідні зниклої дитини набудуть статусу потерпілих, а кримінальне провадження передадуть слідчому для її подальшого розшуку.    
  • Проєкт “Повернемо українських дітей додому” реалізують Міністерство внутрішніх справ України, уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Національна поліція України, ініціатива президента України Bring Kids Back UA у співпраці з Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти за підтримки урядів Нідерландів і Канади.

    Контекст

    За даними українського Національного інформаційного бюро з питань військовополонених, депортованих і зниклих безвісти, від початку повномасштабного вторгнення Росія депортувала або примусово перемістила понад 19 тис. неповнолітніх українців.

    17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт нелегітимного президента країни-агресора РФ Володимира Путіна й російської дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової за незаконну депортацію українських дітей.

    27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, у якій депортацію українських дітей назвали геноцидом.

    РФ викрала понад 20 тис. українських дітей, ще 1,5 млн можуть бути депортованими, розповів омбудсмен Дмитро Лубінець у жовтні 2024 року.

    Джерело: gordonua.com

    No votes yet.
    Please wait...

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *