В Україні працюють російські церковні пропагандисти, які прикриваються “захистом” вірян – Bihus.іnfo

Пропагандистські ресурси захищають інтереси Московського патріархату в Україні, ідеться в розслідуванні
Фото: depositphotos.com

Журналісти Bihus.іnfo випустили 18 квітня розслідування про одну з найбільших агентурних мереж Федеральної служби безпеки країни-агресора РФ в Україні, яка працювала під прикриттям Української православної церкви Московського патріархату.

Цю мережу в березні викрила Служба безпеки України. Вона діяла не лише в Україні, а й за кордоном, ідеться в матеріалі. Мета мережі – дестабілізувати внутрішньополітичну ситуацію. 

Одним з інформаційних ресурсів, який боровся з українською церквою й вів антиукраїнську агітацію, став так званий Союз православних журналістів (СПЖ), розповіли розслідувачі. Свою пропагандистську діяльність він почав задовго до повномасштабного вторгнення Росії. У 2018 році націоналістичні організації виявили в офісі СПЖ агітаційні матеріали про “громадянську війну”, пропагандистські матеріали про українського патріарха Філарета й листівки з дискредитацією тодішнього президента Петра Порошенка.

Автори розслідування, які дістали доступ до переписки членів організації, з’ясували, що її головний редактор Валерій Ступницький надіслав у чат посилання на американський ресурс Fox News, де прокремлівський журналіст Такер Карлсон називає президента України Володимира Зеленського “інструментом тотального знищення”. У чаті запропонували заголовок “Fox News: Зеленський – руйнівник, який заборонив християнство в Україні”, а згодом така новина з’явилася на сайті СПЖ і на російських пропагандистських ресурсах.

Зараз Ступницький перебуває в СІЗО, його підозрюють у державній зраді.

На СПЖ, зокрема, працювала росіянка Олена Юферева (справжнє ім’я Олена Тюлькіна), яка живе в Москві. Вона публікувала пропагандистські матеріали про українську владу, церкву, порушення прав людини та релігійні переслідування. У соцмережах вона писала про те, що Маріуполь – це нібито Росія, збирала гроші на форму російським окупантам, а також їздила на окуповані території й публікувала розмови з вагнерівцями, ідеться в розслідуванні. Також на ресурсі працює священник Тарас Забудько, який пише під псевдонімами й перебуває за кордоном.

Ще одним пропагандистським ресурсом церковників Bihus.іnfo називає “Перший Козацький”, який до повномасштабної  війни майже нічого не писав про церкву. Зараз ресурс заблоковано, але він має сторінки в деяких соцмережах. Куратором ресурсу є росіянин Тарас Моісеєнко, ідеться у розслідуванні. Він відвідував окуповані Росією у 2014 році території. 

Найвідомішим журналістом цього проєкту став Ян Таксюр, який дістав 12 років ув’язнення за державну зраду. Одразу після суду на переговорах російська сторона запропонувала віддати Таксюра на обмін. Журналісти вважають, що це свідчить про його цінність для ФСБ. Його обміняли 25 травня 2023 року, після цього він отримав російський паспорт. 

Окрім цього, серед проєктів УПЦ МП в Україні є ресурс “Миряни”, який, за даними журналістів, почали розкручувати за пів року до початку повномасштабної війни. Головною його темою є так званий захист УПЦ МП в Україні, ресурс випускає матеріали про нібито церковне переслідування, які титрують англійською, російською, грузинською і грецькою мовами. За інформацією слідства, “Мирянами” опікується священник Сергій Чертилін, який перебуває в СІЗО й уже дістав підозри у п’яти злочинах. Одним із його завдань було затягування законопроєкту про заборону в Україні УПЦ МП, ідеться в розслідуванні.

Контекст

УПЦ МП, яка офіційно має статус “самоврядної церкви з правами широкої автономії”, є частиною Російської православної церкви (РПЦ).

На соборі 27 травня 2022 року УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) й висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його.

Державна служба України з етнополітики та свободи совісті встановила, що рішення УПЦ МП “не привели до розриву церковно-канонічного зв’язку з РПЦ” і управління УПЦ МП “продовжує перебувати щодо РПЦ у відносинах підпорядкування”.

Протягом останніх місяців українські правоохоронні органи регулярно повідомляють про обшуки у храмах УПЦ МП і притягнення до відповідальності священнослужителів цієї церкви. Також стосовно кількох представників УПЦ МП Україна ввела санкції, а деяких позбавила громадянства. Президент України Володимир Зеленський пояснив, що санкції ввели, “щоб держава-агресор не мала жодної ниточки, за яку могла б смикати українське суспільство”.

19 січня 2023 року Кабінет Міністрів вніс у Верховну Раду законопроєкт №8371, який передбачає заборону діяльності релігійних організацій, пов’язаних із Росією. Його розглянув профільний комітет парламенту.

Згідно з опитуванням, яке у грудні 2022 року провів Київський міжнародний інститут соціології, 54% українців вважають, що УПЦ МП в Україні потрібно заборонити.

У 2022–2023 роках за заборону діяльності УПЦ МП проголосували облради в низці регіонів, зокрема у Львівській, Хмельницькій, Волинській, Житомирській і Чернівецькій областях. На початку червня діяльність релігійних організацій, пов’язаних із РФ, заборонила Закарпатська облрада.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *