“Еволюційний підхід”. У Міносвіти України пояснили необхідність об’єднувати виші

В Україні вже почали об’єднувати виші
Фото: pixabay.com

В Україні планують зменшити кількість університетів і підвищити їхню якість. Про це в інтерв’ю The Ukrainians, яке вийшло 15 січня, повідомив заступник міністра освіти та науки Михайло Винницький.

“Розроблено законопроєкт про передумови модернізації мережі закладів вищої освіти. Насправді ж це законопроєкт не лише про зменшення кількості університетів, а ще про покращення їхньої якості. Чому він потрібен, можна пояснити простою математикою. Цього року в Україні було приблизно 360 тис. випускників шкіл. 15 років тому, у 2008-му, це число сягало 640 тис.”, – сказав він.

Заступник міністра підкреслив, що “подальші прогнози також невтішні”.

“Спираючись лише на демографію, яка не враховує показників міграції, пов’язаної з війною, ми бачимо постійне зменшення кількості осіб, які народилися на території України 17 років тому. До 2033 року в нас буде приблизно 300 тис. випускників – і це цифра, яка передбачає повернення поки що не підконтрольних Україні територій”, – пояснив Винницький.

Він зазначив, що, наприклад, у 2008 році в Україні функціонувало приблизно 350 закладів вищої освіти із середньою кількістю 6700 студентів, а “у 2021 році загальна кількість закладів зменшилася до 300, але в середньому в кожному з них було лише 3400 студентів”.

“Середньої цифри контингенту студентів на заклад станом на 2023 рік ще немає, але можна зрозуміти, що вона є ще меншою. Зважаючи на ці дані, так чи інакше, певне зменшення або укрупнення закладів вищої освіти має відбуватися, але це надзвичайно болісний процес”, – визнав заступник міністра.

За словами Винницького, “доволі проблематично” переконати людей, які працюють усе життя в одному закладі, “що завтра вони мають об’єднатися з іншим, у тому числі з конкурентом”.

“Ми намагаємося робити це плавно, не створюючи зайвої суспільної напруги. З кожним роком фінансування закладів, які не дотягують до певних визначених критеріїв, буде зменшуватися. Зростати фінансування буде для тих, які виконують критерії, закладені у формулі розподілу коштів між закладами вищої освіти, тобто для тих, які спроможні. До таких об’єктивних критеріїв належать наукові показники, рівень працевлаштування випускників, рівень інтернаціоналізації і багато іншого. Очевидно, що із часом слабші заклади будуть вимушені приєднатися до сильніших. Це такий еволюційний підхід, який ми намагаємося час від часу трішки пришвидшити”, – заявив він.

Винницький зазначив, що замість нинішніх 100 приватних закладів вищої освіти, 40 комунальних і ще приблизно 170 державних університетів “унаслідок реформи має з’явитися приблизно 100” вишів.

Контекст

5 січня на засіданні Кабінету Міністрів прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що 2024 рік має стати для України роком реформ в освітній галузі.

Цього ж дня Кабмін ухвалив два розпорядження – про об’єднання Миколаївського національного університету імені Сухомлинського з Національним університетом кораблебудування (у багатогалузевий Університет кораблебудування й розвитку півдня) і приєднання Одеського державного екологічного університету та Фізико-хімічного інституту захисту навколишнього середовища й людини до Одеського національного університету імені Мечникова.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *