“Це прозора корупція”. Журналіст заявив про “хитрий документ”, який диктує громадам, де купувати техніку для шкільної дисципліни “Захист України”

Інтерактивний лазерний стрілецький тренажер коштує від 100 до 150 тис. грн, пише Горковенко
Фото: city-adm.lviv.ua

Міністерство освіти і науки України, яке очолює Оксен Лісовий, видало наказ, котрий фактично змушує громади робити закупівлі в конкретного виробника, заявив експерт і журналіст Володимир Горковенко у своєму блозі на “Цензор.НЕТ”.

Він зазначив, що йдеться про купівлю обладнання для оновленої шкільної дисципліни “Захист України”. Планують, що навчання відбуватиметься у спеціальних осередках зі стрілецькими тренажерами, навчальними дронами, аптечками й медичними манекенами. Раз на тиждень кожен клас проводитиме в такому осередку цілий навчальний день, там викладатимуть фахові військові. Саме для обладнання таких тренінгових центрів уряд виділив 1,64 млрд грн субвенції з державного бюджету.

22 травня 2024 року за підписом Лісового видали наказ №731 “Про затвердження особливостей використання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам (за спеціальним фондом державного бюджету) для забезпечення викладання навчального предмета “Захист України”. Цей наказ регулює, як саме мають використовувати гроші із субвенції.

Горковенко звернув увагу, що в пункті №15 документа вказано: усе, що перевищує 100 тис. грн вартості, треба купувати через електронний каталог.

“Електронний каталог – це система, яка називається Prozorro Market. Свого часу влада спеціально створила клон існуючої системи Prozorro, котрий більш толерантний до різноманітних змін, нововведень і корупційних складових. Одним словом, ця система – мрія корумпованого чиновника”, – зазначив журналіст.

Він додав, що раніше розпорядники коштів могли оголошувати тендери, самі прописували вимоги до товарів і виставляли характеристики цих товарів.

“Громадськість слідкувала за цими тендерами, а в разі порушень вмикали режим “Алярм”. У таких торгах міг узяти участь хто завгодно – пропонуй вигідну ціну й вигравай. Саме так це працює в цивілізованому світі й колись працювало в Україні. Але чиновники від освіти створили умови, коли в цих тендерах чужі не ходять. Лише свої. Тому школи можуть з електронного каталогу Prozorro Market вибирати товари лише окремих виробників і навіть окремого бренда. Цей перелік “перевірених фірм” МОН сформувало спільно з посадовцями ДУ “Професійні закупівлі”. Тобто чиновники цілком свідомо обмежили вибір”, – написав Горковенко.

Журналіст підкреслив, що міністр особисто писав про те, що, наприклад, навчальні тири будуть закуповувати через Prozorro Market. І зараз такі тири є в каталозі – це категорія “Інтерактивний лазерний стрілецький тренажер (тир)”.

“Це дороговартісний товар, котрий коштує від 100 до 150 тис. грн. Тому очевидно, що в загальних сумах закупівлі він складатиме левову частку. Якщо детальніше розглянути характеристики даної позиції на Prozorro Market, то можна побачити цікаву деталь – програмне забезпечення конкретної моделі “Захисник Вітчизни 2.1″. Розробником і продавцем даного програмного забезпечення є конкретна приватна компанія, яка має патент на дане програмне забезпечення”, – зауважив він.

Горковенко переконаний, що в такий спосіб посадовці планують “ультимативно нав’язати всій системі освіти купувати конкретний товар у конкретної компанії”. Він додав, що така сама ситуація і з іншими позиціями. 

“Усе б нічого! Але наказ №731 Міністерства освіти порушує закон і постанову Кабміну. Згідно із законом України “Про публічні закупівлі” й постановою КМУ №1178 “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель”, замовники самостійно обирають форму проведення закупівлі: чи то відкриті торги (тендер), чи вибір із каталогу (Prozorro Market). Тобто нав’язувати конкретний товар і конкретного виробника – це не прозорі закупівлі, а це вже прозора корупція, коли мільярдні суми спрямовуються в кишені конкретних людей”, – зробив висновок журналіст.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *