Демонтаж радянських пам'яток у Києві поставили на паузу. Щорс та Ватутін поки що залишаються на своїх місцях / колаж "Сьогодні"
У Києві зупинився процес з демонтажу пам'ятників, які присвячені російським діячам та тоталітарному радянському режиму. Нагадаємо, що відповідний проєкт рішення було підготовлено у Київраді ще навесні. Тоді було складено список з 47 об'єктів, але процес демонтажу так і не розпочато. Сайт "Сьогодні" з'ясовував причину.
Процес демонтажу зривають?
За словами автора проєкту рішення Ксенії Семенової, на одній з нарад з заступником голови КМДА Петром Пантелєєвим було вирішено, що питання демонтажу пам'яток буде покладено на КП "Київблагоустрій".
"Ми з "Благоустроєм" вже були готові почати працювати на цю тему, але поки що немає розпорядження від профільного заступника голови КМДА. Час іде, і в мене складається враження, що виконання проєкту рішення зривається спеціально", – розповіла сайту "Сьогодні" депутат Київради Ксенія Семенова.
Вона наголошує, що демонтаж пам'ятників повинен здійснюватись цивілізованим шляхом, і ніхто не піде з кувалдою громити пам'ятник Пушкіну. Хоча, зазначає, що деякі активісти вже почали трощити меморіальні дошки, присвячені радянським діячам, не дочекавшись активності від влади.
"Наступного тижня у нас засідання Київради. Якщо до цього часу від КМДА не буде жодної реакції, то я підніматиму це питання на сесії особисто до мера про те, що зривається виконання проєкту рішення. На створення робочої групи виділялося 60 днів. Ці дні давним-давно минули", – розповіла сайту "Сьогодні" депутат Київради Ксенія Семенова.
Вона додає, що міжвідомча група мала доопрацювати список на демонтаж. Визначити: які пам'ятники демонтувати, а які з них перемістити з вулиць міста і куди саме.
"Деякі пам'ятники перебувають у державній власності, а не у комунальній. І щодо них необхідно було звернутися до Мінкультури. По кожному пам'ятнику можуть бути різні процедури демонтажу. А, наприклад, меморіальні таблички на фасадах будинків можна демонтувати силами комунальних служб", – каже Ксенія Семенова.
Що планували прибрати:
- Бронзові медальйони з радянськими зображеннями на станції метро "Вокзальна".
- Три пам'ятники російському поетові Олександру Пушкіну у Шевченківському та Печерському районах столиці.
- Пам'ятник генералу Миколі Ватутіну у Маріїнському парку.
- Меморіальну дошку, присвячену Ванді Василевській у Печерському районі. Вона завзято боролася проти української мови.
- Георгіївську стрічку, якою оформлено станцію метро "Героїв Дніпра".
- Пам'ятник, присвячений Переяславській раді, під колишньою Аркою дружби народів, з зображенням Богдана Хмельницького та Василя Бутурліна – московського посла.
- Пам'ятник письменнику та співробітнику ЧК Миколі Островському у Солом'янському районі.
- Пам'ятник учасникам Січневого збройного повстання у 1918 році у Печерському районі.
- Пам'ятник льотчику Валерію Чкалову у Шевченківському районі столиці.
- Кінний пам'ятник червоному командиру та коменданту Києва Миколі Щорсу.
Підправлять дати початку війни
За словами Ксенії Семенової, у Києві крім перерахованих пам'яток, планують прибрати різні елементи декору, пов'язані з Другою світовою війною. Наприклад, на обеліску біля цирку, присвяченому місту-герою Києву. Раніше з нього вже демонтували радянську символіку – пам'ятний орден.
"Проєктом рішення передбачено прибрати на обеліску цифри "1941-1945" та замінити їх на "1939-1945". Також при вході до парку Вічної Слави необхідно замінити цифри "1941-1945" на "1939-1945". Прибрати з публічного простору георгіївську стрічку на станції метро "Героїв Дніпра". Там не обов'язково довбати стіни станції, можна якось її заклеїти, а потім замінити. Як саме правильно демонтувати такі елементи, і мала вирішити міжвідомча комісія з залученням експертів", – пояснює Ксенія Семенова.
Як вчинять з Ватутіним та Щорсом?
Семенова додає, що демонтаж кожного пам'ятника – індивідуальний. І все потрібно продумати до дрібниць – процес демонтажу, перевезення, зберігання. Як приклад наводить пам'ятник генералу Ватутіну, розташованому при вході в Маріїнський парк. Семенова впевнена, що постамент треба забрати з цього знакового місця.
"Історія з демонтажем цієї пам'ятки розтягнулася на роки. Виявляється, що родичі Ватутіна були не проти перепоховання останків, а потім різко передумали. Вони проживають у Москві, мабуть, з ними добре попрацювала ФСБ. У нас триває війна з цією країною! І я думаю, що нам не потрібно питати дозволу у родичів. Як показує практика, часто в таких "могилах" просто немає жодних останків, а якщо вони там є, їх потрібно перепоховати", – зазначає Ксенія Семенова.
Пам'ятник Щорсу на бульварі Шевченка має художню цінність. Його ніхто не списуватиме і не здаватиме на металобрухт. Пам'ятник необхідно перемістити в таке місце, де він буде доречно виглядати. Як це відбуватиметься – мають вирішити у міжвідомчій комісії.
Взялися за щит Батьківщини-матері
Цього тижня знову заговорили про можливість демонтажу герба СРСР зі статуї Батьківщини-матері. За словами міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка, процес демонтажу складний і вимагає залучення провідних інженерів та архітекторів, щоб не пошкодити скульптуру.
Мешканців України просять проголосувати у "Дії". І вибрати свій варіант з трьох пунктів опитування:
- залишити як є
- зняти герб СРСР
- замінити його на тризуб
В українців буде два тижні, щоб визначитися з відповіддю.
За словами Ксенії Семенової, опитування з приводу статуї Батьківщини-матері запустили Український інститут національної пам'яті спільно з Міністерством культури та інформаційної політики. Він не потребує додаткових витрат з бюджету.
"Для мене це є частиною інформаційної компанії. Мета – побачити реакцію людей. Думаю, більшість проголосує за демонтаж герба СРСР. Але коли під статую під'їдуть робітники з технікою – це не викличе обурення у суспільства, оскільки у всіх запитали їхню думку. Щодо демонтажу герба СРСР, то питання обговорюється так довго, що за цей час з'явилися технології, які дозволяють безпечно виконати такий вид робіт", – каже депутат Київради Ксенія Семенова.
Раніше ми з'ясовували, чому зупинився процес перейменування п'яти станцій метро у Києві.
Місто пережило одне з наймасовіших перейменувань вулиць та площ
У Києві невідомі повалили анотаційну дошку, присвячену письменнику Льву Толстому.
Джерело: www.segodnya.ua