З-під арки прибирають композицію, присвячену Переяславській раді, яка символізує об’єднання України з Росією
Фото: КМДА – офіційний канал / Telegram
Міські комунальні служби Києва 30 квітня розпочали демонтаж інсталяції на честь Переяславської ради під Аркою свободи українського народу (колишня Арка дружби народів). Про це повідомляє КМДА.
У держадміністрації прогнозують, що демонтаж може забрати кілька днів, оскільки конструкція “доволі масивна”. Вона складається із 20 елементів, які важать приблизно 6–7 тонн.
“Попередньо фахівці провели вивчення конструкції, щоб зберегти її цілісність при демонтажі й не пошкодити. Надалі монумент зберігатиметься в Державному музеї авіації України імені О.К. Антонова”, – зазначили у КМДА.
Сцену Переяславської ради 1654 року висічено із граніту. Композиція була одною із трьох частин загальної інсталяції біля колишньої Арки дружби народів. У центрі композиції – Богдан Хмельницький і російський посол Василь Бутурлін, між якими було підписано договір про об’єднання України з Росією.
Раніше в департаменті територіального контролю міста Києва говорили, що для демонтажу цього монумента, імовірно, доведеться залучити спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт, щоб запобігти зсуву пагорбів Дніпра. За даними депутатки Київради Ксенії Семенової, композиція є водночас “підпірною стінкою”.
Контекст
Арка розташована у Хрещатому парку в центрі Києва. Її відкрили 1982 року і присвятили “об’єднанню України й Росії”. Відкриття відбулося на 60-річчя створення СРСР. Композиція складається із трьох елементів: арки у вигляді величезної веселки, бронзової скульптури двох робітників (українця й росіянина, які підняли стрічку з орденом Дружби народів) і скульптури із граніту зі сценою Переяславської ради.
Ще 2015 року на той час головний архітектор Києва Сергій Целовальник пропонував демонтувати арку. Рішення знести арку 2016 року підтримав і тодішній міністр культури Євген Нищук. Згодом Мінкульт заявив, що саму арку зносити не планують, розглядають лише варіант демонтажу скульптурної композиції під нею.
2018 року на арці намалювали тріщину на знак солідарності з українськими політв’язнями, яких утримує Росія.
Скульптуру робітників прибрали у квітні 2022 року. Під час демонтажу в росіянина відпала голова. Композицію з граніту тоді вирішили тимчасово закрити, оскільки процедура її демонтажу складніша, пояснювали в мерії.
14 травня 2022 року Київська міська рада ухвалила рішення про перейменування Арки дружби народів на Арку свободи українського народу.
У березні 2024 року експертна комісія Українського інституту національної пам’яті дійшла висновку, що арка, незважаючи на перейменування й демонтаж частини композиції, однаково “становить загрозу національній безпеці України”, “належить до символіки російської імперської політики” і її мають прибрати.
Міністерство культури та інформаційної політики 17 квітня своїм наказом визнало, що Арку свободи не можна занести до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Цим рішенням монумент втратив статус пам’ятки історії, і його можна демонтувати.
Однак у КМДА наполягають на тому, що не демонтуватимуть “одну з візитівок міста – Арку свободи українського народу”, а простір біля неї набуде нової концепції.
Джерело: gordonua.com