Арку дружби народів у Києві можна демонтувати, монумент втратив статус пам’ятки історії – Мінкульт

У Мінкульті зазначили, що арка належить до символіки російської імперської політики й підлягає демонтажу
Фото: depositphotos.com (архів)

Арку свободи українського народу в Києві, яка раніше мала назву Арка дружби народів, можна демонтувати через видалення її з переліку пам’яток історії. Про це 17 квітня проінформувало Міністерство культури та інформаційної політики України.

“Міністерство культури та інформаційної політики своїм наказом визнало таким, що не підлягає занесенню до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, колишній об’єкт культурної спадщини – монумент на ознаменування возз’єднання України з Росією, розташований у Києві у Хрещатому парку. Цим рішенням монумент втратив статус пам’ятки історії й може бути демонтований”, – ідеться в повідомленні.

Наказ підписали 16 квітня.

У Мінкульті підкреслили, що “арка належить до символіки російської імперської політики й підлягає цілковитому демонтажу”.

“Попри перейменування Київською міською радою на Арку свободи українського народу, монумент репрезентує виключно радянські ідеологеми й конотації, відтак становить загрозу національній безпеці України. Про це наголошено у фаховому висновку експертної комісії Українського інституту національної пам’яті”, – пояснили в міністерстві.

У релізі наголошують, що “втілений у монументі міф про “возз’єднання” двох “братніх” народів не відповідає історичним реаліям”, а в умовах широкомасштабного вторгнення РФ в Україну цей “міф активно використовується для обґрунтування “законності” путінських територіальних претензій”.

“Він також є частиною інформаційно-пропагандистської кампанії Кремля, аби сформувати в українців викривлені уявлення про нібито “історичну бездержавність” українського народу як “уламка” “розділеного російського народу”, “штучність” України як держави”, – вважають у Мінкульті.

Т.в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв заявив, що “у суспільній свідомості киян монумент ототожнюється з радянським режимом”.

“Не випадково мешканці столиці називають його “ярмом”. Позбавляючись монументального “ярма”, ми звільняємося від залишків радянської диктатури й російського імперського впливу”, – сказав він.

У березні експертна комісія Українського інституту національної пам’яті дійшла висновку, що арка, незважаючи на перейменування й демонтаж частини композиції, однаково “становить загрозу національній безпеці України”.

Висновок, згідно з яким арку мають прибрати, експертна комісія Мінкульту озвучила в березні. Однак у Київській міській держадміністрації наголосили, що арка є пам’яткою історії місцевого значення, які за законом заборонено зносити, змінювати або переносити. Окрім того, у КМДА звернули увагу, що переносити арку немає куди, оскільки ні музею тоталітаризму, ні музею радянської історії поки немає.

Контекст

Арка розташована у Хрещатому парку в центрі Києва. Її відкрили 1982 року і присвятили “об’єднанню України та Росії”. Відкриття відбулося на 60-річчя створення СРСР. Композиція складається із трьох елементів: арки у вигляді величезної веселки, бронзової скульптури двох робітників (українця й росіянина, які підняли стрічку з орденом Дружби народів) і скульптури із граніту зі сценою Переяславської ради.

Ще у 2015 році головний архітектор Києва Сергій Целовальник пропонував демонтувати арку. Рішення знести арку 2016 року підтримав і тодішній міністр культури Євген Нищук. Згодом Мінкульт заявив, що саму арку зносити не планують, розглядають лише варіант демонтажу скульптурної композиції під нею.

2018 року на арці намалювали тріщину на знак солідарності з українськими політв’язнями, яких утримує Росія.

Скульптуру робітників прибрали у квітні 2022 року. Під час демонтажу в росіянина відпала голова.

Скульптуру із граніту, як зазначав мер Києва Віталій Кличко, вирішили тимчасово закрити, оскільки процедура її демонтажу складніша.

14 травня 2022 року Київська міська рада ухвалила рішення про перейменування Арки дружби народів на Арку свободи українського народу.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *