Ліквідація ФОП може знадобитися у двох випадках:
- якщо підприємцю потрібно на якийсь час призупинити свою діяльність;
- якщо потрібно остаточно закрити ФОП.
З 1 січня 2022 року сума становить 1430 гривень, з 1 жовтня після запланованого підвищення мінімалки ЄСВ збільшиться до 1474 гривень.
Для початку роз’яснимо порядок закриття ФОПа в Україні. ФОП 2-ї групи, 1-ї чи 3-ї процедура зняття з обліку фізособи-підприємця однакова для всіх платників податків. Щоб закрити ФОП у 2022 році, потрібно пройти шість обов’язкових етапів.
Крок 1. Подання заяви
Для початку підприємцю потрібно звернутися до відділу з питань реєстрації юрособ та ФОП — туди, де він раніше відкривав ФОП. Подібні відділи працюють у Центрах адмінпослуг та у місцевих відділеннях Податкової служби. З собою потрібно взяти посвідчення особи та ІПН. Можна заздалегідь написати заяву, завантаживши в інтернеті потрібну форму бланку. Його розгляд здійснюється протягом трьох робочих днів із моменту звернення.
Крок 2. Погашення боргів
Зверніться до відділення ДФС України та дізнайтеся, чи немає у вас податкового боргу. Якщо є, треба обов’язково все погасити. Також вам доведеться сплатити податок за поточний місяць для 1, 2 групи або квартал, якщо ви на третій групі.
Крок 3. Підготовка звітності
Після подання заяви необхідно підготувати звіт щодо ЄСВ. На це підприємцю надається місяць. Вид звіту визначається залежно від системи, за якою нараховувалися податки:
- загальна: потрібно скласти декларацію із зазначенням доходів за останній рік, одержаних саме від бізнес-діяльності;
- єдиний податок: потрібно підготувати звіт щодо ЄСВ та скласти декларацію з єдиного податку. Бізнесменам, які запитують, як закривати фоп 3-ї групи та за який період потрібно складати звіт, податкові консультанти відповідають, що ДФС потрібні дані за останні три місяці, а ліквідація здійснюється поетапно.
Платникам податків інших груп необхідно подавати річні звіти.
Папір можна принести особисто або доставити поштою. За несвоєчасне подання декларацій накладається штраф.
Крок 4. Закриття банківського рахунку
Наступний крок передбачає закриття всіх активних банківських рахунків та отримання виписок із них за трирічний період. Доступ до даних можна отримати в е-кабінеті ДФС. Зверніть увагу, що після подання заяви на закриття ФОП використовувати банківський рахунок підприємця не можна. Якщо на рахунку залишилися гроші, їх потрібно переказати на рахунок фізособи або зняти готівкою.
Крок 5. Аудиторська перевірка
Перевірка, згідно з Податковим кодексом України, не є обов’язковою. Однак деякі експерти все ж таки не рекомендують пропускати цей етап, особливо якщо ФОП заморожується і в майбутньому планується його відновлення.
Для проходження аудиторської перевірки потрібно звернутися до відділення ДФС із заявою, написаною у вільній формі. Після його розгляду ДФС має призначити аудитора, який має провести перевірку щодо діяльності ФОП протягом десяти днів. Аудит здійснюється за такими документами:
- книзі обліку;
- банківськими даними;
- податкових звітів;
- договорів та актів, якщо такі були укладені.
Перевірку можуть здійснити навіть після ліквідації ФОП. За словами юристів, на сьогоднішній день у ДФС недостатньо ресурсів для своєчасного аудиту всіх підприємців, які припиняють свою діяльність.
Після закінчення аудиторської перевірки ФОП знімається з обліку.
Крок 6. Перевірка даних
Щоб у майбутньому не виникало спірних ситуацій важливо отримати підтвердження ліквідації ФОП. Для цього необхідно надіслати запит до Мін’юсту. Зробити це можна самостійно через офіційний веб-сайт відомства.