Порушення прав людини з боку ТЦК та СП набули системного й масового характеру – Лубінець

Омбудсмен закликав органи державної влади втрутитися в ситуацію
Фото: Омбудсман Лубінець Дмитро / Telegram

Офіс омбудсмена України фіксує численні насильства і зловживання владними повноваженнями з боку працівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які набули масового характеру. Про це 26 березня заявив у Telegram уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

“Порушення прав людини з боку працівників ТЦК та СП набули системного й масового характеру. Складається враження, що незаконні затримання й побиття від представників ТЦК та СП стали новим вірусним трендом, який не зупинити без жорсткої реакції держави”, – написав Лубінець.

За підсумками численних звернень громадян омбудсмен заявив про фіксацію “не просто окремих порушень”, а “відвертих проявів насильства та зловживання владними повноваженнями”. Зокрема йдеться про випадки побиття громадян, які, за словами Лубінця, стали непоодинокими.

“Наявні ситуації, коли групи людей силоміць затримують на вулицях, у торгових центрах, біля метро, застосовуючи грубу фізичну силу. Збивання людей на дорогах. Надходять повідомлення про випадки, коли працівники ТЦК та СП навмисне спричиняють ДТП, щоб примусово зупинити велосипедистів або мотоциклістів”, – пояснив він.

Також, за словами уповноваженого, зафіксовано порушення законодавства з боку працівників ТЦК та СП: позбавлення права на правовий захист, приховування інформації про затриманих громадян, недопущення представників Лубінця для контролю за дотриманням прав людини, примусове підписання документів і затримання без належних підстав.

“Відомі випадки, коли мобілізаційні заходи застосовувалися до осіб, які мають законні підстави для відстрочки або взагалі не підлягають мобілізації (студенти, люди з інвалідністю, громадяни, що доглядають за важкохворими родичами тощо)”, – ідеться в повідомленні.

Омбудсмен закликав органи державної влади втрутитися в ситуацію.

“Системність та масштабність цих порушень потребують термінових рішень на державному рівні задля забезпечення додержання прав людини в межах мобілізаційного процесу”, – наголосив Лубінець.

Контекст

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Минулого разу їхню дію продовжили до 9 травня 2025 року.

У квітні 2024 року в Україні ухвалили оновлений закон про мобілізацію, який набув чинності 18 травня. Він, зокрема, передбачає, що всі військовозобов’язані, призовники й резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої військово-облікові дані через Центри надання адмінпослуг, електронний кабінет або прийшовши у ТЦК та СП.

На тлі повідомлень про ймовірні порушення з боку працівників ТЦК та СП в українському парламенті наприкінці січня 2025 року зареєстрували законопроєкт №12442, який передбачає ув’язнення для представників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також військово-лікарських комісій за мобілізацію українців із порушенням. 19 лютого комітет Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності підтримав документ, Рада 12 березня схвалила його за основу.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *