Православна церква України схвалила перехід на новий церковний календар. Про це повідомляє 24 травня “BBC News Україна”.
Рішення ухвалив архієрейський собор ПЦУ, який проводять сьогодні в Києві. Проти переходу проголосував один єпископ, ще один утримався.
Формально перехід на новий календар має затвердити ще помісний собор церкви 27 липня 2023 року з участю мирян. Але предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній і низка інших єпископів заявили “BBC News Україна”, що питання вже вирішено й перехід на новий календар відбудеться.
“У 2019 році я казав, що протягом п’яти років ми зможемо перейти, коли буде готове суспільство. І цей час настав, суспільство готове, ми втілюємо реформу календаря. Але це буде без примусу, парафії, які захочуть лишитися на старому календарі, зможуть це зробити. Але з часом усі будуть на новому календарі”, – сказав Епіфаній.
Водночас чіткого перехідного періоду у ПЦУ не встановлюють.
“BBC News Україна” зазначає, що з 1 вересня ПЦУ й Українська греко-католицька церква перейдуть на новий календар. Але деякі свята, як-от Великдень і Трійця, святкуватимуть за старим календарем. Такий перехід зі старого юліанського календаря на новий без урахування Великодня називають “новоюліанським календарем”.
Епіфаній також повідомив, що ПЦУ звернеться до парламенту із пропозицією змінити дати державних свят, які прив’язані до церковних.
“Звернемося до влади, щоб узгодити державні свята й церковні. Наприклад, це стосується Дня державності на день пам’яті святого Володимира 28 липня, а тепер це буде 15 липня. Це ж стосується Покрови. Будемо просити переносити”, – сказав предстоятель.
Контекст:
За григоріанським календарем Різдво святкують 25 грудня, а за юліанським, яким зараз користуються українські православні церкви, – 7 січня.
Із 2017 року за рішенням Верховної Ради в Україні вихідними днями оголошено і 25 грудня, і 7 січня. Докладніше про те, чому Різдво святкують різні конфесії в різні дати, видання “ГОРДОН” писало в січні 2020 року.
Епіфаній говорив, що спирається в цьому питанні на результати соціологічних досліджень і вважає, що перехід святкування на 25 грудня – “це питання часу”. У січні 2022 року він заявляв, що предметно розглядати можливість переходу можна буде за 10 років.
Згідно з опитуванням Соціологічної групи “Рейтинг”, проведеному 20–21 листопада 2022 року, кількість прибічників перенесення Різдва зросла із 26% до 44%. Проти такої ідеї – 31% (2021 року – 58%). Ще 23% зазначили, що їм байдуже це питання, і 2% – вагалися з відповіддю.
6 лютого 2023 року глава УГКЦ Святослав (Шевчук) оголосив, що УГКЦ в Україні переходить на новий стиль для нерухомих свят “зі збереженням чинної Пасхалії”. Відповідне історичне рішення ухвалили за підсумками 93-ї сесії Архієрейського синоду УГКЦ в Україні.
Водночас для парафій або поодиноких громад, які “відчувають себе ще не готовими до такого кроку (за окремим благословенням єпархіального єпископа)”, синод УГКЦ постановив “залишити можливість літургійного життя за юліанським календарем на період до 2025 року божого”.
Олена КРАВЧЕНКО
журналістка
Джерело: gordonua.com