Після руйнування дамби Каховської ГЕС у Херсонській області значне мікробне забруднення фіксують у Дніпрі та водоймах, з’єднаних із Чорним морем. Про це заступник міністра охорони здоров’я – головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін повідомив в опублікованому 4 липня інтерв’ю “Телеграфу”.
За його словами, щоденний моніторинг води, який проводять епідеміологи, дає найгірші результати в Одеському регіоні.
“Найзначніші відхилення від показників безпеки, згідно з вірусологічними, мікробіологічними та паразитологічними дослідженнями, зафіксовано в Одеській області. Центри контролю і профілактики хвороб оперативно інформують органи міського самоврядування про зміну в показниках якості й безпечності води”, – сказав Кузін, зазначивши, що заборона на купання і вилов риби зберігається в Одеській, Херсонській та Миколаївській областях.
За даними заступника міністра, випадків небезпечного зараження питної води не зареєстровано. Він повідомив, що органи центральної влади та місцевого самоврядування забезпечені знезаражувальними засобами, і людям не потрібно купувати їх самим.
“Кожен, хто зараз працює з постраждалими територіальними громадами, розуміє масштаби лиха. Випадків продажу засобів для знезараження питної води ми не фіксували і, сподіваюся, їх не буде. Щодо кількості: жителі, будинки та криниці яких зазнали підтоплення, отримали вже майже 100 тис. таблеток для знезараження питної води. Частина коштів розподілена на підприємства, які забезпечують населення питною водою та до об’єктів критичної інфраструктури постраждалих областей”, – додав головний санітарний лікар.
Контекст:
6 червня війська РФ уночі підірвали Каховську ГЕС. В “Укргідроенерго” заявили, що станцію неможливо відновити. Зруйновано дамбу Каховського водосховища, стався неконтрольований паводок, затопило тисячі будинків. Підтверджено загибель десятків людей, точну кількість жертв невідомо.
Орієнтовна сума збитків довкіллю через підрив росіянами Каховської гідроелектростанції становить понад €1,5 млрд, заявляли в Херсонській ОВА 12 червня.
Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко зазначав, що на затоплених після підриву Каховської ГЕС територіях щонайменше три місяці не можна буде користуватися місцевою водою. Також він повідомив, що вода у Дніпрі нижче за підірвану Каховську ГЕС забруднена в тисячі разів більше від норми.
У водоймах Херсонської, Одеської та Миколаївської областей деякі показники значно перевищують встановлені гігієнічні й санітарні норми, повідомили 19 червня в МОЗ. В Одеській і Миколаївській областях санітарні служби виявили у воді збудників інфекційних хвороб.
Після підриву ГЕС до одеського узбережжя прибивало уламки будинків, сміття, тварин, а також міни. Крім того, за даними екологів, у Чорному морі зафіксували мор риби.
25 червня Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів повідомило, що річка Дніпро в місті Херсон повернулася в межі русла.
Джерело: gordonua.com