Лауреат Пулітцерівської премії Чернов: У Маріуполі було багато страшних моментів. І діти, які помирали, і масові могили, і коли ми були в оточенні й не знали, чи нас захоплять у полон і будуть катувати чи просто вб’ють

Шансів на швидку деокупацію Маріуполя в березні 2022 року було мало, тому що надто велику територію окупували росіяни під час повномасштабного вторгнення. Про це в інтерв’ю виданню “ГОРДОН” розповів український журналіст, письменник і режисер, лауреат Пулітцерівської премії за 2023 рік Мстислав Чернов.

“Багато було страшних моментів. І діти, які помирали на операційному столі, і масові могили, де хоронили цих дітей, і страшний момент, коли ми були в оточенні й не знали, чи ми виживемо, чи нас захоплять у полон і будуть катувати чи просто вб’ють. Але для мене найстрашніший момент був у лікарні №3 в останній день, коли ми вибралися з міста”, – наголосив Чернов.

Він поділився переживаннями, які залишилися з ним досі.

“Це було 15 березня. Перед входом у лікарню лежали просто тіла загиблих людей, яких не змогли врятувати лікарі. Їх не було куди класти, не було кому хоронити, навіть відвозити кудись на кладовище чи в морг. І був лікар, який сказав нам: “Ідіть зі мною”. Ми пішли за ним, ми не знали, куди він нас веде, і ми спустилися до підвалу, і там теж були тіла людей, десятки тіл. Він сказав: “Усе це люди, яких не вдалося врятувати”. Там був такий маленький згорток, і він почав його розгортати. Я не відразу зрозумів, що там, але ми знімали. Потім ми зрозуміли, що це маленька дитина, на папірці було написано “23 доби”… Ми вийшли з того підвалу й почали шукати можливість евакуюватися, виїхати, і ми змогли виїхати в той день, але цей момент – він залишився зі мною назавжди. Тому що я знову і знову його згадував”, – розповів Чернов.

Напруженою була і евакуація з оточеного Маріуполя.

“Ми їхали 100 км через окуповану територію, 15 російських блокпостів, везли ці кадри й інші кадри на жорстких дисках, які були заховані по машині, і ми всі молилися, щоб вони не знайшли камер і жорстких дисків комп’ютерів. Із кожним цим блокпостом, із кожним кілометром окупованої території ми розуміли, що шанси на швидку деокупацію дуже-дуже малі. Тому що занадто велика територія вже була окупована”, – сказав Чернов.

Лауреат Пулітцерівської премії Чернов: Лікар розгорнув маленький згорток. Ми зрозуміли, що це маленька дитина, на папірці було написано “23 доби”. Цей момент у Маріуполі залишився зі мною назавжди. Повний текст інтерв’ю

Контекст:

Маріуполь російські війська оточили в перші дні повномасштабного вторгнення РФ в Україну, яке почалося 24 лютого 2022 року. З початку березня він був у блокаді, із другої половини травня місто – у повній окупації.

У Маріуполі на початку серпня залишалося приблизно 130 тис. осіб. До повномасштабного вторгнення в місті проживало 530 тис. людей. За різними оцінками, під час боїв за місто загинуло від 20 тис. до 25 тис. мирних жителів, точних даних немає.

Олена ПОСКАННА
журналістка, редакторка

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *