В Україні з метою протидії фішингу запроваджують систему автоматичного блокування інтернет-ресурсів, але це може призвести до блокування необмеженої кількості сайтів. Про це йдеться у заяві Інтернет-асоціації України, опублікованій 28 лютого.
У заяві вказано, що Національний центр операційно-технічного управління мережами телекомунікацій 30 січня видав розпорядження №67/850 “Про впровадження системи фільтрації фішингових доменів”, згідно з яким до 2 березня українські інтернет-провайдери мають установити систему блокування доступу до вебресурсів.
“Така система кожні 15 хвилин автоматично завантажує на сервер провайдера з указаного в розпорядженні ресурсу перелік інтернет-адрес для автоматичного блокування (стоп-лист). Інформація про користувача, який намагався зайти на “заборонені” ресурси, автоматично фіксується і передається до відповідних державних органів. І хоча система декларується для протидії фішингу, вона може бути використана для блокування довільної кількості інтернет-ресурсів. Фактично створюється централізований механізм автоматичного блокування доступу користувачів до необмеженого переліку інтернет-ресурсів. Важко переоцінити негативні наслідки для України в разі отримання ворогом доступу до цього механізму. Під приводом протидії фішинговим сайтам закладається потужна загроза, по суті, “троянський кінь”, – ідеться у заяві.
В асоціації зазначили, що надіслали звернення щодо ризиків у зв’язку із впровадженням системи президенту України Володимирові Зеленському, секретарю РНБО Олексієві Данілову, голові Служби безпеки України Василеві Малюку, у Генштаб ЗСУ та Головне управління розвідки Міноборони.
“ІнАУ вже двічі зверталася до відповідних державних інституцій із проханням скасувати розпорядження “Про впровадження системи фільтрації фішингових доменів” через те, що воно суперечить чинному законодавству України і шкодить її національним інтересам. На жаль, ці аргументи до цього часу не почуті, розпорядження залишається чинним, а 2 березня спливає термін його виконання операторами електронних комунікацій. ІнАУ закликає терміново скасувати розпорядження від 30 січня 2023 року №67/850 або принаймні призупинити його виконання до фахової оцінки можливих загроз, яка має здійснитися за участі професійних представників сфери електронних комунікацій, а також [після] опрацювання альтернативних шляхів протидії фішингу з прийнятним рівнем ризику. Такі механізми існують у цивілізованих країнах”, – додали автори заяви.
Аліна ГРЕЧАНА
журналістка
Джерело: gordonua.com