Зеленський вважає, що зараз час для посилення солідарності
Фото: president.gov.ua
Символічно, що в Київ у річницю початку Євромайдану прибули президенти Європейської ради Шарль Мішель і Молдови Мая Санду. Про це у зверненні до українців за підсумками 21 листопада заявив президент України Володимир Зеленський, стенограму опублікувала пресслужба глави держави.
“У Києві були президент Європейської ради Шарль Мішель і президентка Молдови Мая Санду. У 10-ту річницю від початку Майдану це особливо символічно – головною тематикою була наша інтеграція в Європейський союз – і України, і Молдови”, – сказав він.
Зеленський підкреслив, що Україна виконує все необхідне для “реального” початку переговорів про вступ у ЄС.
“Усі рішення, які ми мали ухвалити, уже ухвалено. І зараз ухвалимо навіть те, що належало зробити до весни, – тобто за графіком уже після політичного рішення ЄС про початок переговорів. Україна має абсолютно чітку позицію – усе реалізувати, бути повністю готовою до початку переговорів, бо для нас це все дуже конкретно: кожен успіх нашої держави додає впевненості, мотивації нашим людям, усім тим, хто захищає Україну, хто нам допомагає”, – заявив він.
Президент України зазначив, що “дуже важливо, щоб Європейський союз зі свого боку виконав свою обіцянку, ухваливши рішення для України, давши старт переговорам”.
“Я вдячний пану президенту Європейської ради Шарлю Мішелю й усім партнерам у Європі за відповідну підтримку – зараз час для посилення солідарності”, – вважає Зеленський.
Контекст
Україна активізувала співпрацю з Європейським союзом 2014 року після перемоги Революції гідності. Того самого року Рада і Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія й Молдова. 17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів про вступ у Євросоюз. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидатів.
8 листопада Єврокомісія оприлюднила звіт, яким рекомендувала розпочати переговори з Україною й Молдовою про вступ у ЄС. Саміт Євросоюзу у грудні має затвердити рішення ЄК.
Єврокомісія вважає, що Україна станом на початок листопада повністю виконала чотири із семи критеріїв кандидата на вступ у ЄС, зазначило “Радіо Свобода”. За словами глави ЄК Урсули фон дер Ляєн, Україна виконала 90% реформ, на які від неї очікував ЄС, надаючи статус кандидата.
8 листопада Зеленський підписав указ про підготовку до переговорів про вступ України в ЄС, доручивши Кабміну забезпечити завершення виконання рекомендацій ЄК, поданих у звіті.
Переговори України з Євросоюзом про вступ розпочнуться на початку 2024 року, прогнозують в українському МЗС.
Джерело: gordonua.com