Президент України Володимир Зеленський заявив в інтерв’ю Der Spiegel, що на тлі повномасштабного вторгнення Росії в Україну відносини Берліна і Києва розвиваються “хвилеподібно”, у них є “підйоми й спади”. Заяви Зеленського, опубліковані у закритій частині німецького видання, наводить 9 лютого “Немецкая волна”.
Президент України зазначив, що сам він за природою – “швидка людина”, а інші “діють повільніше”, і припустив, що це може бути пов’язане з “їхньою бюрократією”.
За словами Зеленського, коли триває війна й від розвитку ситуації “щосекунди залежать життя людей”, в України “немає тижнів і місяців” на очікування.
Ставлення Німеччини до постачання озброєння в Україну на початковому етапі повномасштабної війни Зеленський охарактеризував як “консервативне”, і наголосив, що він уже здобув підтримку не лише канцлера Німеччини Олафа Шольца, а й президента ФРН Франка-Вальтера Штайнмаєра.
Глава Української держави нагадав, що у відносинах зі Штайнмаєром були складнощі, пов’язані із так званою “формулою Штайнмаєра” (вона передбачала порядок набуття чинності кількох пунктів Мінських угод щодо місцевих виборів на окупованих 2014 року територіях Донбасу).
Зеленський вважає, що провели “гарну роботу” між країнами, і в підсумку Україна отримала від Німеччини зброю, яка “врятувала багато життів”.
Контекст:
Німеччина з початку війни у 2014 році надавала Україні фінансову допомогу, допомагала лікувати поранених українських військовослужбовців, але відмовлялася від надання зброї. Після повномасштабного вторгнення РФ 24 лютого 2022 року ФРН змінила свою позицію щодо постачання зброї до зон конфлікту і погодилася постачати озброєння в Україну.
ЗСУ, зокрема, вже отримали від Німеччини протитанкову зброю, самохідні гаубиці, зенітні установки Gepard, систему ППО, реактивні системи залпового вогню, каски, обмундирування, намети, медикаменти.
20 січня 2023 року міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус анонсував надання Україні пакету оборонної допомоги на €1 млрд, до нього увійдуть система протиповітряної оборони Patriot, сім САУ Gepard із запасів німецької промисловості, установки ППО IRIS-T і керовані ракети до них. До пакету також входить логістика і навчання українських військовослужбовців на цьому озброєнні, уточнив міністр.
25 січня уряд ФРН ухвалив рішення надати Україні танки Leopard 2. ФРН “на першому етапі” надасть Україні 14 танків. Це частина більшого плану зі створення двох батальйонів, у кожному з яких буде по 40 танків Leopard 2, зазначив Der Spiegel. ФРН разом із Фінляндією, Іспанією й Нідерландами створять один батальйон танків Leopard 2A6, а Польща і Норвегія – другий батальйон Leopard типу 2А4.
7 лютого федеральний уряд Німеччини оголосив на своєму сайті про надання ліцензії на експорт для потреб України 178 танків Leopard 1A5.
Юрій ЗІНЕНКО
редактор, журналіст
Джерело: gordonua.com