Зеленський: Там, де НАТО зволікає, мир буває в дефіциті
Фото: president.gov.ua
Українські дипломати мають просувати тему вступу України в НАТО. Про це 21 липня заявив на зустрічі з ними президент України Володимир Зеленський, стенограму опублікувала його пресслужба.
“НАТО залишається найбільш сильною в Європі й, напевно, у світі потенційно дієвою архітектурою безпеки. Безумовно, для всіх, і ми це розуміємо. На робочому рівні інтеграція з НАТО триває, і всі доступні кроки на політичному рівні також ми маємо робити. Я прошу вас і надалі тримати цю позицію в роботі з партнерами”, – сказав Зеленський.
За його словами, “саме НАТО є гарантією миру в Європі, найбільш дешевою – це факт – і найбільш ефективною гарантією”.
“Росія багато говорить про наближення НАТО, але саме там, де НАТО наблизився, уже є десятиліття миру, а саме там, де НАТО зволікає, мир буває в дефіциті”, – заявив президент України.
Він також закликав дипломатів працювати над реалізацією двосторонніх безпекових угод.
“Вони важливі. Є серйозний результат – 28 таких угод. Вони є, і кожна має бути реалізована, і це стосується, зокрема, фінансових зобов’язань в угодах. Маємо бути активними також і в інших регіонах світу, і основа для дипломатії має бути економічною там, де це справді працює, і ціннісною там, де це працює. Країни Африки, Азії, Латинської Америки, арабський світ, країни Тихоокеанського регіону – усюди є й має бути український інтерес: економічний передусім, політичний, безпековий”, – пояснив Зеленський.
Президент закликав уже зараз стратегічно вибудовувати позицію України.
“Після цієї війни Україна буде експортером безпеки 100% і вже зараз наші партнери мають сприймати Україну відповідно”, – вважає Зеленський.
Контекст
Україна активізувала співпрацю з НАТО після окупації Криму й початку російської агресії на Донбасі 2014 року. У Конституції України закріплено курс на набуття повноцінного членства в Альянсі. За рік після початку повномасштабного російського вторгнення, у липні 2023 року, країни – члени НАТО спростили шлях для вступу України у блок, але офіційного запрошення Києву не надали.
У декларації саміту НАТО, який відбувся 9–11 липня 2024 року у Вашингтоні, вказано, що “майбутнє України – у НАТО”. Окремо під час саміту НАТО домовилися створити службу допомоги й навчання НАТО в безпековій сфері для України (NSATU), щоб краще координувати надання військової техніки й навчання для України.
5 квітня 2025 року генеральний секретар НАТО Марк Рютте підтвердив, що шлях України в НАТО є незворотним.
Джерело: gordonua.com