Зеленський: Китай обіцяв незалежній Україні безпеку в Будапештському меморандумі. Де всі наші гаранти? Китай має захищати Україну

Зеленський: Україна вже розраховує не на захист Китаю, а просто на присутність на саміті миру
Фото: ЕРА

У ситуації, коли на Україну напала країна-агресор Росія й погрожує ядерною зброєю, Китай як один із підписантів Будапештського меморандуму має захищати Україну, заявив президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю журналістам із Казахстану, Киргизстану й Узбекистану, яке 25 травня опублікувало казахстанське видання “Власть”.

Розмова про це почалася після питання журналістки з Казахстану, “чому Україна не робить якихось видимих успішних дипломатичних зусиль, щоб залучити цю країну [Китай] до вирішення проблеми, тому що вона як ніхто інший може вплинути на ймовірність переговорів, перемир’я”.

“Що ми не робимо? Ну скажіть, що має зробити президент воюючої країни, щоб привернути на свій бік, навіть не на свій, на бік закінчення війни, щоб Україна була почута в Китаї? Що я маю зробити?” – запитав у відповідь Зеленський.

Він зазначив, що запрошував до України голову КНР Сі Цзіньпіна, спілкувався з ним телефоном.

“Я розумію, але Китай балансує між росіянами й Україною. І я б сказав, що в їхньому розумінні – між російськими та Заходом. […] Коли позиція тієї чи іншої країни – це між Росією й Америкою, – це зневажливе ставлення до України й українців. Це не війна між Росією й Америкою. Це війна між Росією й Україною”, – зазначив президент України.

Зеленський розкритикував позицію Пекіна щодо Глобального саміту миру, який планують провести в червні у Швейцарії.

“Якщо Китай не приїде на саміт, а після цього росіяни кажуть, ми готові до якогось саміту, і Китай каже: “Ми підтримуємо зусилля Росії”. Ну як це? Хіба це чесно? Хіба це балансувати між? Я не говорю вже про те, що такі країни, як Китай, мають захищати Україну. Тому що на нас напали. тому що коли Китай говорить про те, що треба поважати територіальну цілісність, – це найголовніше”, – вважає він.

Президент України нагадав, що це Росія під керівництвом нині нелегітимного президента Володимира Путіна порушила територіальну цілісність і суверенітет України.

“Китай – один із великих гравців – обіцяв незалежній Україні безпеку в Будапештському меморандумі, і саме базуючись на тому, що Україна віддавала ядерну зброю в обмін на свою безпеку; де всі наші гаранти, де всі ці країни, які мали захищати нашу незалежність? Якщо б Україна мала ядерну зброю, хіба б напала на нас Росія? Ні. Так навіщо говорити про баланс між нашими країнами? Китай має захищати Україну”, – заявив Зеленський.

За його словами, Україна в боротьбі за свою свободу й незалежність “вже розраховує не на захист із боку Китаю, а на те, щоб Китай балансував і на саміті миру був просто присутній”.

Контекст

Будапештський меморандум було підписано 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія і США – зобов’язалися бути гарантами незалежності, суверенітету й кордонів України, а також утримуватися від застосування проти України будь-якої зброї, не лише ядерної. Окрім того, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. Натомість Україна відмовилася від свого ядерного статусу. Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем’єр Великобританії Джон Мейджор.

2017 року Кучма говорив, що Китай теж підписав Будапештський меморандум, писало видання DT.UA. “У нас були гарні відносини з Китаєм, із [тодішнім головою КНР] Цзян Цземінем. Він сам запропонував приєднатися до цієї угоди. Ми не використовуємо всіх дипломатичних можливостей. Ми ж повинні сказати їм: ми підтримували вас і в питанні Гонконгу, і в питанні Тайваню. А чого ж ви мовчите?”, – сказав другий президент України.

Росія у 2014 році порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і розпочавши збройну агресію на Донеччині.

Глава МЗС РФ Сергій Лавров вважає, що Росія Будапештської угоди не порушила, оскільки не застосувала щодо України ядерну зброю.

У січні 2021 року президент України Володимир Зеленський заявив, що невиконання Будапештського меморандуму означає, що будь-які домовленості у світі “помножено на нуль”.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *