На забезпечення мобілізації та військових західні партнери не надають Україні фінансів, зазначив Зеленський
Фото: president.gov.ua
Президент України Володимир Зеленський заявив 20 січня в інтерв’ю британському телеканалу Channel 4 News, що поки не бачить потреби в мобілізації в армію ще 500 тис. осіб.
19 грудня 2023 року Зеленський розповів, що військові хочуть додатково мобілізувати до пів мільйона людей. За його підрахунками, мобілізація такої кількості людей “коштуватиме Україні додатково 500 млрд грн”.
“Я особисто на сьогоднішній день поки не бачу потреби мобілізувати пів мільйона людей, – зазначив в інтерв’ю Channel 4 News Зеленський. – Не тому, що мені зараз хочеться відповісти, комусь сподобатися. […] Просто це не лише життя, життя – це номер один. А друга історія – це відповідні дії та відповідні операції. І тому я сьогодні не побачив поки що достатньо зрозумілих деталей, щоб сказати, що пів мільйона потрібно мобілізувати”.
Третій чинник, за словами президента, – “це ще гроші”.
Як зазначив Зеленський, на забезпечення мобілізації та військових західні партнери не надають Україні фінансів, а “все це дає український бюджет”.
“Тому, коли ми говоримо пів мільйона, нам треба думати. Є запит, треба правильно все рахувати. Дуже правильно”, – резюмував президент України.
Контекст
25 грудня 2023 року Кабмін подав у Раду законопроєкт про мобілізацію №10378. Він передбачав зниження мінімального віку мобілізації з 27 до 25 років, скасування строкової служби і поняття про обмежену придатність. Окрім того, Кабмін запропонував надсилати повістки онлайн, а на ухилянтів накладати деякі обмеження прав.
26 грудня, коментуючи інформацію про план мобілізувати 400–500 тис. українців, головком ЗСУ Валерій Залужний заявив, що військове командування не подавало запитів Кабміну “на конкретні цифри”. Також головком заявив, що не задоволений роботою військкоматів.
Міністр фінансів України Сергій Марченко повідомив в опублікованому 27 грудня інтерв’ю, що грошей на мобілізацію немає. Водночас він не відкинув, що доведеться шукати додаткові внутрішні джерела фінансування.
8 січня 2024 року комітет Верховної Ради з антикорупційної політики визнав урядовий законопроєкт про мобілізацію таким, що містить корупційні ризики.
11 січня Рада повернула на доопрацювання в Кабінет Міністрів законопроєкт про мобілізацію. Того самого дня його відкликав Кабмін.
Міноборони України підготувало нову редакцію законопроєкту про мобілізацію з урахуванням пропозицій депутатів і готове виносити його на погодження Кабміну, повідомив 11 січня міністр оборони Рустем Умєров.
У Міноборони заявили 15 січня, що очікують, що Кабмін повторно внесе в Раду законопроєкт про мобілізацію впродовж найближчих тижнів.
Джерело: gordonua.com