Угоду підписали Зеленський і Науседа
Фото: ЕРА
27 червня у Брюсселі президент України Володимир Зеленський і президент Литви Гітанас Науседа підписали угоду про співпрацю у сфері безпеки між Україною й Литвою. Про це поінформував Офіс президента України.
Текст угоди вже опубліковано. Документ діятиме протягом 10 років із можливістю перегляду за п’ять років.
“Литва прагнутиме щорічно надавати Україні підтримку у сфері безпеки й оборони в розмірі 0,25% ВВП. Цьогоріч військова допомога нашій державі вже сягнула майже €80 млн, із них €35 млн спрямовані на чеську ініціативу із закупівлі артилерійських боєприпасів. І ця сума на 2024 рік постійно зростає за рахунок нових пакетів військової допомоги”, – ідеться в повідомленні ОП.
Угода передбачає, що Литва надаватиме Україні підтримку у сфері безпеки й сучасного військового обладнання в наземній, повітряній, морській, космічній і кіберелектромагнітній сферах, а також “потенційно Литва відновить військову тренувальну місію на території нашої держави”.
“Окремі положення угоди фіксують спільну протидію гібридним загрозам, ядерним ризикам, а також передбачають посилення захисту критичної інфраструктури і співпрацю у сфері розвідки. Литва працюватиме з Україною для визначення джерел фінансування, необхідних для розвитку оборонно-промислового комплексу нашої держави. […] Литовська Республіка продовжуватиме надавати Україні гуманітарну допомогу і братиме участь у відбудові нашої країни”, – пишуть в ОП.
У релізі наголошують, що в безпековій угоді “чітко закріплена” підтримка української формули миру і членства України в Євросоюзі й НАТО, а “окремі блоки стосуються притягнення агресора до відповідальності, посилення санкцій проти РФ і роботи над створенням компенсаційного механізму”.
Контекст
У червні 2023 року Зеленський заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху в НАТО.
Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія й Великобританія), а також Євросоюз 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії “Велика сімка” пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також покласти економічні й інші витрати на Росію.
До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 32 країни, повідомив Зеленський 30 січня 2024 року. Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним союзником, пояснювали в Раді національної безпеки і оборони України.
27 червня Україна підписала безпекову угоду з Євросоюзом і Естонією. Загалом Україна уклала вже 20 двосторонніх безпекових угод на виконання положень спільної декларації G7 про підтримку України.
Джерело: gordonua.com